Ücretsiz Uçak Bileti Rezervasyonu Nasıl Yapılır?


 

Bu videoda vize başvurularında da kullanabileceğiniz uçak bileti rezervasyonunu nasıl gerçekleştireceğinizi anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

Uçak bileti rezervasyonu yapılabilen farklı siteler var, bunlardan bazıları ;

https://www.turkishairlines.com/tr-int
https://www.enuygun.com
https://www.biletall.com

Ben en çok Türk Hava Yollarının sitesini kullanıyorum, çünkü diğer sitelerde her uçuşa randevu vermeyebiliyor. Fakat Türk Hava Yolları sitesinden kendinize uygun uçuş bulamazsanız ve bu uçuş diğer sitelerde randevu alınabilecek durumda ise enuygun ve biletall gibi siteleri de kullanabilirsiniz.

Vize başvurusu için uçak bileti rezervasyonunuzu gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, gidiş ve dönüş tarihlerinin vize başvuru formundaki tarihler ile uyumlu olmasıdır, bu tarihler uyuşmadığı takdirde başvuru esnasında sizden doğru tarihler ile tekrar rezervasyon isteyebilirler, yada başvuru esnasında farkedilmez ise konsolosluk tarafından bu hoş karşılanmayabilir, bu sebeplerden dolayı rezervasyon tarihlerinizi mutlaka kontrol edin.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra insanlardaki en büyük soru işareti, uçak bileti rezervasyonunun kaç gün geçerli olduğu ile alakalı. Türk Hava Yollarının sitesinden yapılan rezervasyonlar uçuşuna göre maksimum 2 güne kadar geçerli olabiliyor. Farklı acentelerde, farklı sitelerde daha fazla süreli rezervasyonlar yapıldığı söyleniyor fakat ben henüz karşılaşmadım. Vize başvurusunda bulunacak insanlarda bu noktada tereddüte düşüyor, çünkü vize başvurularından hemen 1-2 gün sonrasında rezervasyon süresi geçmiş oluyor.

Şimdiye kadar yaptığım ve yardımcı olduğum tüm vize başvurularında, uçak bileti rezervasyonunu başvuru günü sabahı yada başvuruya gitmeden 1 gün önce gerçekleştirdim. Ve hiçbir sorunla karşılaşmadım. Yani başvuru esnasında rezervasyon geçerli ise, vize başvuru merkezleri yada konsolosluklar sorun çıkarmıyorlar.

Bunun bence 2 sebebi var. İlki schengen vize başvurularında uçak bileti rezervasyonu zorunlu bir evrak olarak istendiği için schengen ülkelerinin tamamı bunu talep etmek zorunda. Örneğin İngiltere, Kanada gibi ülkeler bu evrakı istemiyor. İkincisi de niyetiniz olan gidiş dönüş tarihlerinizi bu evrak üzerinden de teyit etmekteler. Konsolosluğun bu rezervasyonu gerçekleştirdiğiniz siteye girip, kontrol ettiğini düşünmüyorum.

Video sonunda da açıkladığım gibi, bu rezervasyonu tamamladıktan sonra, ekran görüntüsünden rezervasyon bitiş tarihini kaldıran veya rezervasyonu word’e yapıştırdıktan sonra yine uçak bileti rezervasyonu geçerlilik tarihini silerek evrakı vize başvurusunda sunan kişiler var, ve bunlarında bir sorun yaşadığını henüz görmedim. Fakat bu işlemi de çok tavsiye etmiyorum, çünkü yanlış evrak sunmuş oluyorsunuz. Geçerlilik tarihi geçmiş olsa da doğru evrakı sunmanın sağlıklı olduğunu düşünüyorum.

Konu ile alakalı tecrübesi olanları, sorun yaşayıp çözerek deneyim elde edenlerin tecrübelerini de yorumlara bekliyorum 🙂

Necip OĞUZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Content

link to Avusturya Vizesi Gerekli Evraklar Listesi

Avusturya Vizesi Gerekli Evraklar Listesi

Bu videoda Avusturya’ya yapacak olduğunuz 90 günden kısa süreli seyahatlerde başvurmanız gereken schengen vizesi için gerekli evrak listesini detaylı ve örnekli şekilde anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olacaktır.   Video içerisinde bahsettiğim işyeri izin yazısı ve taahhütname örneğine alttaki linklerden ulaşabilirsiniz. Avusturya vizesi için İşyeri izin yazısı – ingilizce Avusturya Vizesi Taahhütname Örneği Paylaş: WhatsApp Facebook […]
link to Avusturya Vize Başvuru Ücreti ve Masrafları

Avusturya Vize Başvuru Ücreti ve Masrafları

Bu videoda, Avusturya vize başvuru ücreti ve masraflarından bahsetmeye çalıştım. Daha önceki içeriklerimde de bahsettiğim gibi, Avusturya kısa dönem schengen vize başvurusunu hem İstanbul’daki konsolosluktan hemde VFS Global Avusturya vize başvuru merkezlerinden yapabilmektesiniz. Her 2 başvuru tipinde de vize başvuru ücreti alınmakta. VFS Global, Avusturya Konsolosluğu adına vize başvurularını almaya yetkili firma olduğu için, kendisinin […]