Ücretsiz Uçak Bileti Rezervasyonu Nasıl Yapılır?


Bu videoda vize başvurularında da kullanabileceğiniz uçak bileti rezervasyonunu nasıl gerçekleştireceğinizi anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

 

Uçak bileti rezervasyonu yapılabilen farklı siteler var, bunlardan bazıları ;

https://www.turkishairlines.com/tr-int/
https://www.enuygun.com/
https://www.biletall.com/
https://www.turna.com/ 

Ben en çok Türk Hava Yollarının sitesini kullanıyorum, çünkü diğer sitelerde her uçuşa randevu vermeyebiliyor. Fakat Türk Hava Yolları sitesinden kendinize uygun uçuş bulamazsanız ve bu uçuş diğer sitelerde randevu alınabilecek durumda ise enuygun ve biletall gibi siteleri de kullanabilirsiniz.

Güncelleme : Maalasef Türk Hava Yolları 2020 başlarında sisteminden rezervasyon işlemini kaldırdı, talep ettiğiniz uçuş koltuğunu 3 günlüğüne ücretli bir şekilde ayırıyor ve 3 gün içerisinde bileti almazsanız paranızı da geri iade etmiyor. Bu sebepten vize başvurusunda bulunacaklar için uygun bir seçenek değil o. Yukarıda belirttiğim biletal da kaldırdı maalasef. 

Şu anda sadece turna.com ve enuygun.com da bazı uçuşlarda var rezervasyon imkanı, onu kullanarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Gideceğiniz lokasyon için seçtiğiniz uçuşlarda rezervasyon imkanı yoksa, farklı uçuşlar seçerek onları da deneyin, eğer hiçbiri için her 2 sitede de bulamazsanız rezervasyon o zaman mecburen uçak bileti satan bir seyahat acentesinden yaptırmanız gerekecek. Bunun için kimisi ücret isterken kimisi de ücretsiz yapmakta, yakınınızda bulunan acentelere gidip sorabilirsiniz.  

Vize başvurusu için uçak bileti rezervasyonunuzu gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, gidiş ve dönüş tarihlerinin vize başvuru formundaki tarihler ile uyumlu olmasıdır, bu tarihler uyuşmadığı takdirde başvuru esnasında sizden doğru tarihler ile tekrar rezervasyon isteyebilirler, yada başvuru esnasında farkedilmez ise konsolosluk tarafından bu hoş karşılanmayabilir, bu sebeplerden dolayı rezervasyon tarihlerinizi mutlaka kontrol edin.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra insanlardaki en büyük soru işareti, uçak bileti rezervasyonunun kaç gün geçerli olduğu ile alakalı. Türk Hava Yollarının sitesinden yapılan rezervasyonlar uçuşuna göre maksimum 2 güne kadar geçerli olabiliyor. Farklı acentelerde, farklı sitelerde daha fazla süreli rezervasyonlar yapıldığı söyleniyor fakat ben henüz karşılaşmadım. Vize başvurusunda bulunacak insanlarda bu noktada tereddüte düşüyor, çünkü vize başvurularından hemen 1-2 gün sonrasında rezervasyon süresi geçmiş oluyor.

Şimdiye kadar yaptığım ve yardımcı olduğum tüm vize başvurularında, uçak bileti rezervasyonunu başvuru günü sabahı yada başvuruya gitmeden 1 gün önce gerçekleştirdim. Ve hiçbir sorunla karşılaşmadım. Yani başvuru esnasında rezervasyon geçerli ise, vize başvuru merkezleri yada konsolosluklar sorun çıkarmıyorlar.

Bunun bence 2 sebebi var. İlki schengen vize başvurularında uçak bileti rezervasyonu zorunlu bir evrak olarak istendiği için schengen ülkelerinin tamamı bunu talep etmek zorunda. Örneğin İngiltere, Kanada gibi ülkeler bu evrakı istemiyor. İkincisi de niyetiniz olan gidiş dönüş tarihlerinizi bu evrak üzerinden de teyit etmekteler. Konsolosluğun bu rezervasyonu gerçekleştirdiğiniz siteye girip, kontrol ettiğini düşünmüyorum.

Video sonunda da açıkladığım gibi, bu rezervasyonu tamamladıktan sonra, ekran görüntüsünden rezervasyon bitiş tarihini kaldıran veya rezervasyonu word’e yapıştırdıktan sonra yine uçak bileti rezervasyonu geçerlilik tarihini silerek evrakı vize başvurusunda sunan kişiler var, ve bunlarında bir sorun yaşadığını henüz görmedim. Fakat bu işlemi de çok tavsiye etmiyorum, çünkü yanlış evrak sunmuş oluyorsunuz. Geçerlilik tarihi geçmiş olsa da doğru evrakı sunmanın sağlıklı olduğunu düşünüyorum.

Konu ile alakalı tecrübesi olanları, sorun yaşayıp çözerek deneyim elde edenlerin tecrübelerini de yorumlara bekliyorum 🙂

Necip OĞUZ

2 thoughts on “Ücretsiz Uçak Bileti Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

 1. Merhaba,

  Avusturya vize başvurumda kullanmak üzere bir otelden kalış sürecimi kapsayacak şekilde otel rezervasyonu yaptım. Rezervasyonumu ücretsiz iptal ve ön ödemesiz olarak gerçekleştirdim fakat oteller karttan ön provizyon çekiyorlarmış ama benim yeterli bakiyem yok kartımda. Eğer rezervasyonum vize evraklarımın incelenmesi sürecinde otel tarafından iptal olursa, konsolosluk bunu anlayabilir mi? Yani konsolosluk otelleri arayıp bu kişi burada konaklayacak mı diye teyit ediyor mu?

  Teşekkürler.

  1. Merhaba

   Bazı oteller dediğiniz işlemi yapıyorlar, şimdiye kadar benim başıma 1 kere geldi, o da 5 TL civarında birşeydi, Amerika otel rezervasyonu idi, 1 USD ön provizyon işlediler sanırım, ama o da kartıma işlemedi ödemesini yapmadım yani.

   Böyle bir işlem başınıza gelecek olursa ve sanal kartta limit yoksa, otelin yada booking’in rezervasyonu sizden habersiz iptal edeceğini zannetmiyorum, mutlaka size mail gelecektir, kartınızla işlem yapamadık vs. gibi.

   Bu riske de girmeyeyim derseniz sanal kartınıza 10 tL limit tanımlayın, rezervasyonu sonra limiti bırakın orada sıfırlamayın, hani bir işlem yapacak olsa da 6-7 TL’den fazla bir işlem yapmazlar, ona da yeriniz olmuş olur.

   Konsolosluğun kontrol sorusuna cevabım ise, şimdiye kadar Avusturya için otel rezervasyonunuz aktif değilmiş, ondan red verdik yada tekrar otel rezervasyonu yapın tarzında bir olay ile karşılaşmadım, bir kere Yunanistan vizesinde bu olay başına gelen birine denk geldim.

   Ben konsolosluğun otelleri arayıp sorduklarını düşünmüyorum, günde 100 civarı başvuru olduğunu düşünürsek, her gün o kadar oteli arayıp sormaları çok vakitlerini alacaktır, ama ara ara deneme amaçlı yapıyor da olabilirler. O yüzden her zaman doğru ve aktif evraklarla gitmekte fayda var.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Posts