Ücretsiz Otel Rezervasyonu Nasıl Yapılır?


Bu yazımda vize başvurularında da kullanabileceğiniz otel, konaklama rezervasyonunu nasıl gerçekleştireceğinizi anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olur.

Otel rezervasyonu yapılabilen farklı siteler var, bunlardan bazıları ;
https://www.booking.com

https://tr.hotels.com

Arayüzünün daha kullanışlı olması ve farklı dillerde rezervasyon seçeneğini vermesinden dolayı booking.com üzerinden anlatım gerçekleştirdim.

Bu işlem daha çok vize başvurularında adres göstermek için kullanılmakta. O yüzden ”vize başvurusu için nasıl otel rezervasyonu yapılır” sorusuna yanıt arayanlar için ideal bir içerik olduğunu düşünüyorum.

Rezervasyon tarihi seçerken dikkat etmeniz gereken husus, tarihlerin vize başvuru formunda belirttiğiniz tarihler ile uyumlu olmasıdır. Seyahat sürenizin tamamını kapsayan otel rezervasyonu gerçekleştirmeniz gerekir. Eğer aynı ülkede farklı şehirlerde konaklayacaksanız her şehirdeki otel için ayrı ayrı rezervasyon oluşturmanız gerekir.

Otel seçimini gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, ücretsiz iptal seçeneği olan otellerden seçim yapmak. Bunun için de istediğiniz şehirdeki konaklama seçeneklerini listeledikten sonra soldaki filtre bölümünden ”ücretsiz iptal” seçeneği ile filtreleme gerçekleştirebilirsiniz.

Rezervasyonu gerçekleştirebilmek için booking.com sizden kredi kartı bilgilerini talep ediyor, fakat herhangi bir çekim yapmıyor. Kredi kartı limitinizin de otel ücreti kadar olmasına gerek yok. İçerisinde 20 TL bile limit olsa işlem gerçekleştirilebiliyor. Mutlaka içerisinde limit olmalı, çünkü limiti 0 TL olan bir kart ile denediğimde sistem rezervasyonu onaylamadı. Karttan herhangi bir rakam çekilip çekilemeyeceğine bakıyor sistem.

Fakat şöyle bir durumda var, bazı oteller, ara ara bu işlemi tekrar edebiliyorlar, o yüzden siz sadece rezervasyonu yaptığınız gün kartta limit bulundurur ve gün sonunda kartın limitini sıfırlarsanız, ileriki günlerde otel karttan çekim yapamayacağını anlayınca rezervasyonunuzu iptal edebilir, bu da tam vizenizin değerlendirme aşamasına denk gelirse güzel olmaz. 

O yüzden sanal kart işlemini yaparken, internet bankacılığında sistemden, sanal kart limitimi 15 gün boyunca değiştirme gibi bir seçenek seçin ki, otel ne zaman çekim yapmak istese, kartınızda hep bir miktar bakiye olsun ve bu problem ile karşılaşmayın.

Eğer bu rezervasyonu vize başvurusu için kullanıyor ve sonrasında o otelde konaklamayacaksanız, vize başvurunuz sonuçlandıktan sonra işlemi iptal edebilirsiniz. İptal işlemini mail adresinize gelen rezervasyon mailinden gerçekleştirebilirsiniz. Eğer iptali gerçekleştirmeyi unutursanız ve kredi kartınızda otel ücreti kadar limit varsa günü geldiğinde sistem ödemeyi alır, bu durumla karşı karşıya kalmamak için önerim sanal kart oluşturup onunla rezervasyonu gerçekleştirmeniz.

Sanal kart oluştururken limit ayarını ”her gün sonunda sıfırlansın” yaparsanız, siz rezervasyon iptalini unutsanız bile kartınızda limit olmadığı için sistem çekim yapamayacaktır.

Ama otelin de müşteri durumunu düşünerek vakti gelince iptali gerçekleştirmek en sağlıklısı tabiki. 🙂

Konu ile alakalı, soru ve varsa yaşadığınız tecrübelerinizi yorumlara bekliyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Posts