Avusturya Vizesi Gerekli Evraklar Listesi – 2020


Bu yazımda Avusturya’ya yapacak olduğunuz 90 günden kısa süreli seyahatlerde başvurmanız gereken schengen vizesi için gerekli evrak listesini detaylı ve örnekli şekilde anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olur.

Bu kısa süreli vize türleri ;
– Avusturya Turist Vizesi
– Avusturya Aile & Arkadaş Ziyareti Vizesi
– Avusturya Ticari Vize
gibi vizeler olabilmektedir.

Diğer vize türlerine ve bu vizelerin detaylarına VFS Global’in Avusturya sayfasından ulaşabilirsiniz.

VFS Global Avusturya websitesi : https://www.vfsglobal.com/austria/turkey/

Avusturya için yapacak olduğunuz bu vize başvurularını sadece VFS Global üzerinden yapabilmektesiniz. Konsolosluklar kısa süreli ziyaret başvurularını kabul etmemekte.

VFS Global bir danışmanlık firması değildir. Sadece başvuruda sunmak istediğiniz evrakları teslim alıp, parmak izinizi de aldıktan sonra başvuru dosyanızı Avusturya Konsolosluğuna iletmekle yetkilendirilmiş bir kuruluştur.

Bu yazımda, başvuruda sunmanız gerekebilecek bazı dilekçelerin detaylarından bahsedeceğim gibi örneklerini de sizinle paylaşacağım.

Şimdi gelin hep beraber bu vizeler için gerekli evraklara detaylıca bakalım.

Gerekli Evraklar Listesini Nasıl Bulurum?

Öncelikle gerekli evraklar listesine nasıl erişeceğinizden bahsedeyim. Yukarı da linkini paylaştığım VFS Global Avusturya’nın sayfasına giderek, oradan başvurmak istediğiniz vize türünü seçmeniz gerekiyor.

Başvuracak olduğunuz vize türünü seçtikten sonra o vize türü ile alakalı detaylar karşınıza çıkmakta. O bölümde de ”Gerekli Dökümanlar” bölümünü tıklamanız gerekiyor.

Bu bölümdeki açıklamaları mutlaka okuyun. Başvuruda sunacağınız hangi belgelerin İngilizce ya da Almanca olması gerektiği ile alakalı detaylar bulunmakta.

Ve sayfanın en altında kırmızı renk ile tıklanabilecek şekilde yazılmış ”Gerekli Evraklar Listesini Görüntülemek için Lütfen Tıklayınız” göreceksiniz. Ona tıklayarak yeni sekmede açılacak PDF dosyasında gerekli evraklar listesine ulaşabilirsiniz.

Şimdi ben buraya o evrakı PDF olarak eklemeyeceğim, çünkü bu evraklar ara ara güncellenebilmekte. Siz bu yazıyı okuduğunuz sıra da o dosya güncellenmiş olabilir. O yüzden siz başvuru yapacağınız zaman yukarıda anlattığım şekilde adımları takip edip dosyaya ulaşmanız en sağlıklısı olacaktır.

Ama evrakların detaylarını size aktarabilmek için madde madde aşağıda detaylarını belirteceğim, çünkü evrak güncellense de birkaç madde değişmiş olabilir ana maddelerin aynı kalacağını düşünüyorum.

Eğer varsa güncellenmiş bilgi, bu yazının yorum kısmından beni uyarmanızı rica edeceğim ki bende güncelleyeyim yazıyı. 🙂

Avusturya Vizesi Gerekli Evrakları Detaylı Açıklaması

Hangi vize türünün gerekli evraklarını indirirseniz indirin farketmez, önce Almanca ile başlayacaktır. Çünkü bu liste konsolosluk tarafından hazırlandı, o yüzden ilk olarak Almanca sonra da Türkçe’sini dosya içerisinde bulabilirsiniz.

Ben burada Aile & Arkadaş ziyareti ya da akraba ziyareti de diyebilirsiniz, o vize türünün listesinden ilerleyeceğim ama turistik ile arasında sadece 1 madde farkı var ondan da detaylıca bahsedeceğim yazıda.

Şimdi gelin maddelerimize tek tek göz atalım.

1- Pasaport

İlk maddemiz her yurtdışına çıkmak isteyen kişinin sahip olması gerektiği gibi pasaport. Listede de belirtildiği üzere burada önemli olan konu pasaportunuzun geçerlilik tarihi. Bu tarih Avusturya’ya yapmayı planladığınız seyahatin bitiş tarihinden sonra 3 ay daha geçerli olmalı. Örneğin 10 – 20 Haziran 2020 tarihleri arasında 10 günlük seyahat düşünüyorsanız pasaportunuz 20 Eylül 2020’ye kadar geçerli olmalı. Eğer değilse pasaportunuzu yenileyerek başvurmalısınız.

Burada pasaportunuzun kaç yıllık olduğu önemli değil. 1 yıllıkta olabilir 10 yıllıkta. Yeter ki üstteki maddeyi karşılasın.

2- Avusturya Vize Başvuru Formu

Bu formun nasıl doldurulacağı ile alakalı youtube kanalımda videom var, aşağıya onu bırakıyorum, tüm detaylara oradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca video izleme imkanınız yoksa konu ile alakalı yazıma da buradan ulaşabilirsiniz.

3- Biyometrik Foto

Herhangi bir foto stüdyosuna gittiğinizde schengen vize başvurusu için biyometrik foto derseniz kısa sürede fotonuzu çekip size biyometrik fotoları teslim edecektir.

VFS Global vize başvuru merkezinde de bu fotoğraf çekimi hizmeti vardır aklınızda olsun. Fotoğrafcıya gitmeye imkanınız olmazsa başvuruya gittiğinizde de çektirebilirsiniz.

Pasaport başvurusunda biyometrik foto çekildiyseniz oradan kalan 2 fotoyu da başvuruda verebilirsiniz.

4- Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Akraba ziyareti vizesine başvuruyorsanız, o kişi ile olan bağınızı kanıtlayabilmek için vukuatlı nüfus kayıt örneği istemekteler. Burada aslında akrabadan kasıtları, 1. derece yani anne-baba, çocuk ve kardeşler için. Onlar ile akrabalığınızı kolaylıkla belgeleyebilirsiniz nüfus kayıt örneği belgesinde.

Ayrıca amca-teyze-hala-dayı gibi kişiler ile de akrabalığınızı bir kaç nüfus kayıt örneği ile de kanıtlayabilirsiniz.

Ama daha uzak akrabaları belgeleyebilmeniz pek mümkün değil bunun içinde bir zorunluluk yok. Çünkü arkadaşlar da davetiye gönderebiliyor, e onlar akrabanız değil birşey kanıtlamıyorsunuz, o yüzden uzak akrabalar da arkadaş gibi değerlendiriliyor.

Vukuatlı nüfus kayıt örneğini e-devletten barkodlu şekilde yada il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden de edinebilirsiniz.

5- Yol Güzergahı ve Ruhsat

Eğer Avusturya’ya şahsi aracınızla gidecekseniz bu belgeyi sunmanız gerekiyor. Detayları yukarıda ki görselde bulunmakta.

6- Uçuş Rezervasyonu

Yapacak olduğunuz seyahat kısa süreli olduğu için, gidiş-dönüş uçak rezervasyonu da istenmekte.

Bunu nasıl elde edebileceğiniz ile alakalı youtube kanalımda açıklamalı video var, aşağıdan izleyebilirsiniz.

7 – Davetiye veya Konaklama Rezervasyonu

 • Avusturya’dan online davetiye

Eğer Avusturya’daki bir akrabanız yada arkadaşınız tarafından size davet yapılarak başvuracaksanız, aile-arkadaş ziyareti türüne başvuruyorsunuz demektir.

Bu davet’in Almanca kısaltılmış adı EVE’dir. Elektronik Taahhüt Beyanı’dır Türkçesi. Sizi davet edecek olan kişi Avusturya’da bağlı bulunduğu polis birimine giderek kendi gelir evraklarını sunuyor ve oradaki polisler sistemleri üzerinden yakınınızın sunduğu evraklarla sizin için online bir davetiye oluşturuyor.

Daveti gerçekleştiren kişiye orada bir kağıt veriliyor, davetin detaylarını yazan. Ve bu kağıdın en üstünde bir ID numarası oluyor. Siz Türkiye’de vize başvurusunu gerçekleştirirken bu numarayı söylemeniz yeterli oluyor. Avusturya’daki kişinin o evrakı size posta ile göndermesine yada sizin o evrakı çıktı almanıza gerek yok, dediğim gibi ID numarasını söylemeniz yeterli oluyor.

Çünkü konsolosluktaki yetkililer o ID numarası üzerinden davet gönderen kişinin evraklarına bakıp incelemesini oradan gerçekleştirebiliyor.

Yukarıda ki görselde EVE davetiyesi yoksa, davet dilekçesi ve davet eden kişinin diğer detayları da olabilir yazıyor ancak bu geçerli değil. Bu şekilde başvuran kişilerden önce VFS’de bu online daveti yapmanızı istiyorlar, siz orada bu online davetiye olmadan başvuruyu kabul ettirseniz de sonradan konsolosluk size ulaşıp bu online davetiyeyi yaptırmanızı istiyorlar. Bu şekilde bir olay başımıza geldi. O yüzden online davetiye şart.

 • Konaklama Rezervasyonu

Eğer Avusturya’dan bir davetiyeniz yoksa, o zaman Turistik vizeye başvuracaksınız demek. Bunun içinde bir otel – konaklama rezervasyonu sunmanız gerek başvuruda. Bu yukarıda görsel de yok, çünkü belirttiğim gibi bu yazıda akraba ziyareti vizesinden görsel aldım, eğer turistik vize için gerekli evrakları indirirseniz orada otel-konaklama rezervasyonu istediklerini görebilirsiniz.

İki vize türü arasındaki tek evrak farkı budur. Diğerleri tamamen aynıdır.

Bu evrakın nasıl elde edileceği ile alakalı youtube kanalımdaki içeriğe de aşağıdan ulaşabilirsiniz. 🙂

8- Seyahat Sağlık Sigortası

Açıklamada da belirttiği gibi Tüm Schengen ülkelerinde geçerli, ve en az 30.000 Euro teminatlı bir seyahat sağlık sigortası edinmeniz gerekiyor.

Bunu hangi sigortacıdan yada hangi sigorta kuruluşundan edindiğiniz önemli değil. Yeter ki istenilen şartları sağlasın. Ve planladığınız seyahat tarihlerini barındırsın. Eğer vize başvuru formunda belirttiğiniz seyahat tarihlerini kapsamazsa, başvuruda onu kabul etmeyecektir.

İşbirliği yaptığım sigorta firmasından uygun fiyatlı teklif almak isterseniz bana buradan yazabilirsiniz. https://www.necipoguz.com/iletisim/

9 – Çalışanlar için işyeri evrakları

 • İlk maddede işyerinden çalışma ve izin yazısı istenmekte. İçeriğinde ne olması gerektiğini madde madde açıklamışlar o şekilde işyerinden hazırlanmasını isteyebilirsiniz. Bu belge ingilizce yada almanca olmalı. Eğer Türkçe alırsanız bunu ingilizceye çevirtmeniz lazım. Bu çeviri masrafına girmemek için mutlaka ingilizce almanızı öneririm.

Bu yazının yorum bölümüne mesaj olarak yazarsanız size ücretsiz olarak bu dilekçenin örneğini mail olarak gönderebilirim. 🙂

 • Son 3 ayın maaş bordroları. Bu evrakı da işyerinizden imzalı – kaşeli şekilde almanız gerekiyor. İmza atacak kişinin, işyerinden alacak olduğunuz imza sirkülerinde imzası olmasına dikkat edin.
 • SGK işe giriş bildirgesini de işyerinizin muhasebe bölümünden alacaksınız.
  Hizmet dökümünü e-devletten barkodlu şekilde alabilirsiniz. Bunun için e-devlet arama bölümüne ”SGK Tescil ve Hizmet Dökümü” yazdıktan sonra çıkan sayfada ”barkodlu belge oluştur”a tıklayıp dosyayı indirdikten sonra çıktı alabilirsiniz.
 • Faaliyet Belgesi. Bu belge çalıştığınız işyerinin Ticaret yada Esnaf odasına kayıtlı olduğunu gösteren bir belge. Şu anda birçok ticaret odası bu belgeyi sistem üzerinden ingilizce olarak çıkarabiliyor, işyeriniz o şekilde talep etsin odadan. Türkçe gelirse bu belgeyi ingilizceye çevirtmeniz gerek.
 • Ticaret Sicil Gazetesi. Bunun fotokopisini işyerinizden almanız gerekmekte.
 • Vergi Levhası. Bu belge güncel olmalı, yani bir önceki yılın vergi bilgileri tabloda olmalı. Bir önceki yılın vergilendirmesi Mart ayı sonunda çıkar. Örneğin Haziran 2020’de başvuru yapacaksanız, sunduğunuz vergi levhasında 2019 matrahı görünmeli.
 • İmza sirküleri. Bu belge işyerinizde kimlerin firma adına imza yetkisi olduğunu gösterir. O yüzden sizin izin evrakınıza ve bordrolarınıza imza atan kişinin imzası bu belge içerisinde bulunmalı.

10 – İşyeri Sahibi Evrakları ( Esnaflar için )

Burada istenen belgeler listede yazdığı gibi ve bu belgelerin detayları da aynı bir üst madde de anlattığım gibi aralarında bir fark yok. Tamamen aynı evraklar.

Sadece burada başlıkta işyeri ortakları yazdığı için insanların kafası karışabiliyor ama bu işyeri sahipleri ya da esnaflık yapan kişiler için geçerli olan evraklardır.

11- Öğrenci Belgesi

Başvuran kişi öğrenci ise, eğitim gördüğü kurumdan öğrenci olduğuna dair belge alması lazım. Üniversite öğrencisi iseniz öğrenci işlerinden, lise ve altında bir kurumda öğrenci iseniz okulunuzdan bu belgeyi alabilirsiniz.

Üniversite öğrencileri için eğer okulunuz barkodlu şekilde veriyorlarsa bu belgeyi o şekilde alın.

12- Emekliler için belgeler

Yukarıda görselde de gördüğünüz gibi çok detaylı liste yok. Ama hangi belgelerin gerekli olduğunu detaylı açıklayacağım size.

Ülkemizde emekliler emekli olduklarını belgeleyebilmek için 2 farklı evrak almakta.

İlki SGK il yada ilçe müdürlüklerinden alabilecekleri emekli olduğuna dair evrak. Diğeri de yine aynı kurumdan alacakları son 3 aylık maaş bordroları.

Ayrıca bunların yanında emekli maaşının yattığı banka hesabının son 3 aylık hareketlerini de başvuruda sunmaları faydalı olacaktır, çünkü bu belge gerçekten hesabına her ay düzenli gelir girdiğini gösterecek evraktır.

13- Çiftciler için gerekli belgeler

Eğer başvuran kişi geçimini çiftcilik ile sağlıyorsa o zaman bağlı bulunduğu il yada ilçe ziraat odasından çiftçilik belgesi alması gerekmekte. Bu belgede kişinin ne kadar alanda tarım yaptığı, ne ürettiği yada hayvancılık yapıyorsa üzerine kaç tane ne tür hayvan kayıtlı olduğu ile alakalı bilgiler var.

Bu bilgiler üzerinden konsolosluk kişinin gerçekten geçimini çiftçilik ile sağlayıp sağlamadığını kontrol edebilmekte.

14- Sponsorluk Belgesi

Eğer siz ev hanımı yada öğrenci gibi çalışmayan ve resmi olarak geliri olmayan bir kişiseniz ve vizeye başvurmak istiyorsanız o zaman resmi olarak geliri olan bir aile yakınınızı sponsor olarak göstermelisiniz.

Bu sponsorlukta bir sınır yok, sadece anne-baba yada eş olabileceği gibi, kardeşiniz yada amcanız da olabilir fakat sponsor olacak kişi açısından anne-baba yada eş’ten ne kadar uzaklaşırsanız vize alma ihtimaliniz o kadar düşecektir. Çünkü diğer kişilerin size neden sponsor olduklarını açıklamak kolay olmayabiliyor.

Öğrenci veya ev hanımı olmayıp çalışmayan kişilerde sponsor ile vizeye başvurabilir. Fakat bu kişilerin vize alma ihtimali baya düşük oluyor. Çünkü siz eğitimini tamamlayıp çalışma yaşında olan biri iseniz, sizin seyahat planlarınızdan önce Türkiye’deki maddi durumunu iyileştirmeniz için çalışmanızı daha doğru buluyorlar, ayrıca Türkiye’ye sizi bağlayan bir iş olmadığı için en üst seviyede göç riski oluşturuyorsunuz Avusturya için. Ülkemizde bir meşgalesi olmayan kişiler vize açısından en riskli grupta o yüzden de en yüksek ret oranları bu profillerde olmaktadır.

Bir örnek olarak, 26 yaşında lise mezunu bir arkadaşımız, çalışıyor fakat düzenli sigortası yok, yani çalıştığınız resmi olarak belgeleyemiyor, o yüzden amcasının sponsorluğunda başvuru gerçekleştiriyor. Ve gelen ret mektubunda, siz çalışma çağındasınız o yüzden sponsorunuzun evraklarını değerlendirmeye almadık demişler.

Şimdi sponsorluk ile genel bilgi verdikten sonra gerekli evrak listesinde istenen evraktan bahsedeyim. 🙂

Öncelikle size sponsor olacak kişi, sanki kendisi için vize başvurusu yapar gibi, gerekli olan evrakların tamamını toparlamalı. Yani çalışıyorsa, işyerinden gerekli evrakları, esnaf ise, işyeri sahipleri için gerekli evrakları tamamlamalı.

Bunun yanında size sponsor olduğuna dair belge hazırlaması gerekiyor, eğer sponsorunuz sizinle birlikte vize başvuru merkezine gidip, vize başvurusunda yanınızda bulunacaksa, o zaman sadece bir sponsorluk dilekçe yazıp imzalaması yeterli oluyor.

Eğer sponsorunuz sizinle birlikte başvuru merkezine başvuruya gidemeyecek durumda ise, o zaman sponsorluk evrakını noterden hazırlatması gerekiyor, sizde bu evrakı başvuruda götürüyorsunuz.

Bu yazının alt bölümündeki yorumlar bölümünde, hangi sponsorluk dilekçesine ihtiyacınız olduğunu yorum olarak yazabilirseniz, mail adresine o dilekçe örneğini ücretsiz olarak gönderebilirim.

15- Banka Evrakı

Yapacak olduğunuz seyahati karşılamaya yeterli bir maddi imkana sahip olduğunuzu yapacak olduğunuz vize başvurusunda belgelemeniz gerekmekte. Eğer maddi durumunuz seyahat etmeye elverişli değil ise, Avusturya’ya göç riski oluşturacağınız için gidiş amacınızı gerçekci bulmayıp ret vermekteler.

Maddi durumunuzun olduğunu belgeleyebilmek için de, seyahatinize yetecek kadar meblağ bulunan hesabın son 3 aylık hesap hareketlerini bankanızın şubesinden almanız gerekmekte. Bu evrak ile hem mevcut durumda elinizde ne kadar para var onu görmekteler, hemde genel olarak ay içerisinde yaptığınız harcamaları değerlendirmekteler.

Vize başvurusunda konsolosluğun değerlendireceği en önemli evrakların başında gelmektedir. Örneğin sizin aylık gelir-gider düzeyiniz 2-3bin TL arasında geziyor ve başvurudan önce kaynağı belli olmayan 10.000 TL para koyarsanız, konsolosluk bu paranın sizin olduğuna inanmıyor ve o rakamı değerlendirmeye almıyor. Bu tarz işlem yapanların sonuçlarının ret gelme ihtimali de yüksek, o yüzden vize başvurusu öncesinde banka hesap hareketleriniz başvuru için uygun değilse onun düzenlemesini yapmanız gerekmekte.

Başvurucu kişinin geliri yoksa ya da seyahati karşılayacak maddi gücü yoksa sponsorunun hesabını gösterebilir ve belirttiğim tüm durumlar o hesaplar için de geçerlidir.

Eğer davetiye ile aile-arkadaş ziyareti vizesine başvuruyorsanız ve size davetiye gönderen kişi, size bu seyahatiniz için maddi olarakta destek olacak ise, mutlaka online davetiye hazırlanmalı. Yukarıda belirtilen gibi dilekçe ile davetiye kabul edilmiyor böyle bir durumda.

Bu yazıyı hazırladığım tarihte, sizin kendi geliriniz var davetiye gönderen kişiden herhangi bir maddi destek almayacak olsanız bile VFS Global Avusturya vize başvuru merkezi dilekçe ile davetiyeyi kabul etmiyor. Her türlü şartta ve koşulda online davetiye talebinde bulunuyorlar. O yüzden Avusturya’dan bir yakınınız size davetiye gönderecekse mutlaka online davetiye göndermeli.

Son olarak, sizin bir davetiyenizin olması, ve davetiye gönderen kişinin sizin masraflarını karşılayacak olması Türkiye’den sponsor bulma zorunluluğunuzu kaldırmıyor. Davetiyeniz olsa da, Türkiye’de resmi olarak düzenli geliri olan yakınınızın size sponsor olması gerekmekte.

16- Muvafakatname

Başvuran kişinin 18 yaş altı olması durumunda yada bir ebeveyni ile seyahat edecek 18 yaş altı kişilerin başvurusunda, reşit olmayan kişi ile seyahat etmeyecek olan ebeveynden noter onaylı muvafakatname alınmalı ve bu da başvuruya eklenmeli. Noterlere gittiğinizde ve durumu anlattığınızda konuya hakim oldukları için kolayca yardımcı oluyorlar.

Noterden bu evrakı çıkartırken aslı gibidir şeklinde 1 tane daha çıkartın, birini vize başvurusunda verirsiniz, diğerini de eeğer Avusturya’ya gidecek olursanız ülkemizden çıkışta pasaport kontrolünde gösterirsiniz, orada da soruyorlar çünkü.

18- Eski Vize Fotokopileri

Başvuruda mevcut pasaportunuzun fotokopisinin yanında, eğer varsa eski pasaportlarınızın fotokopilerini ve daha önce aldığınız vizelerin fotokopilerini de eklemeniz gerekmekte. Avusturya için daha önce seyahat geçmişinizin olması bir avantajdır. Varsa daha önce seyahat geçmişiniz bunları kesinlikle atlamayın.

19- Pasaport Teslimi

VFS Global Avusturya vize başvuru merkezi üzerinden yaptığınız başvurularda, vize sonucunun belli olmasından sonra pasaportu geri almak için 3 seçeneğiniz var.

 1. si size başvurunun sonuçlandığı bilgisi geldikten sonra, başvuruyu gerçekleştirdiğiniz merkezden gidip kendiniz pasaportu teslim alabilir ve sonucu öğrenebilirsiniz.
 2. si vize başvurusunu ilk gerçekleştirdiğiniz zaman, ücretini ödeyerek başvuru sonuçlanınca pasaportunuzun size kargo ile gönderilmesini sağlayabilirsiniz.
 3. sü yine ilk başvuru esnasında, farklı bir kişi için vekalet ve o kişinin kimlik fotokopisini teslim ederek, pasaportunuzu o kişinin almasını sağlayabilirsiniz. Bu bir arkadaşınız ya da yakınınız olabilir. Son madde de bahsedilen de bu durumdur.

Avusturya vizesi için gerekli evrakları tüm detayları ile sizlere aktarmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur. Aklınıza takılan soruları alttaki yorum bölümünden bana ulaştırabilirsiniz.

Ayrıca konu ile alakalı çekmiş olduğum videoya da alt taraftan ulaşabilirsiniz. 🙂

Avusturya Vizesi Gerekli Evraklar 2019

Video içerisinde bahsettiğim işyeri izin yazısı ve taahhütname örneğine alttaki linklerden ulaşabilirsiniz.

7 thoughts on “Avusturya Vizesi Gerekli Evraklar Listesi – 2020

 1. İyi günler yine bi sorum olacaktı
  AVUSTURYA BAŞVURU FORMUNDA OTEL VEYA DAVET EDEN KİŞİ İSTEMİYOR YA BEN TURİSTLİK AMAÇLI KUZENİMİN YANINA GİDİYORUM FAKAT KUZENİM ORADA SİGORTALI OLMADIĞI İÇİN DAVETİYE GÖNDEREMİYOR NE YAPMAM LAZIM?

  1. Kuzeniniz davetiye gönderemiyorsa, siz aile-arkadaş ziyareti gibi değil, turistik ziyaret gibi başvurabilirsiniz, kuzenden bahsetmeyerek otel rezervasyonu ile başvurabilirsiniz.

 2. Avusturya vizesind egereken evraklarda faaliyet belgesini ve ticaret sicil gazetesini devlet kurumlarında çalışanlar da vermek zorunda mı yoksa bu belgeler özel kurum kuruluşlarda çalışanlar için mi gerekiyor?

  1. Merhaba. O belgeler özel şirket çalışanları için geçerli, devlet kurumunda görevliyseniz o tarz belgeleriniz olmayacaktır, kurumunuzdan çalışma ve izin yazısı yeterli olacaktır. Ama örneğin öğretmenseniz, okulunuzun yazacağı belge yeterli olmayabilir, ilçe milli eğitim müdürlüğünden çalışma belgesi almanız daha sağlıklı olur, yani eğer varsa ne kadar üst kurumdan alabilirseniz belgeyi o kadar iyi. 🙂

 3. Merhaba, ben özel bir firmada çalışanım ve avusturya ya vize başvurusunda bulunacağım. Tam olarak hangi belgelerimi almance ve ingilizce almam gerekiyor?

  1. Merhaba. İşyerinden alacağını şu belgeler ingilizce yada almanca olmalı ;

   – çalışma ve izin belgesi
   – işyerinin faaliyet belgesi ( birçok ticaret odası artık bunu ingilizce çıkarıyor, firmanızdan o şekilde istemesini rica edebilirsiniz.)

   – şahsi dilekçeniz de ingilizce olmalı. Burada başvurunuz ve sizinle alakalı özet bir yazı yazabilirsiniz.

   Ayrıca vukuatlı nüfus kayıt örneğinizi de çevirmeniz fayda sağlar. VFS Global sayfasında bunu da ingilizce yada almanca istiyorlar ama, ben profili güçlü olan danışanlarımda çevirtmiyorum, fakat bu sizin de çevirtmeyeceğiniz manasına gelmez. Uygun fiyata tercüman bulup onu da çevirtebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Posts