Avusturya Vize Randevusu Nasıl Alınır?


 

 

Bu videoda Avusturya’ya yapacak olduğunuz 90 günden kısa süreli seyahatlerde almanız gereken schengen vizesi başvurusu için nasıl randevu almanız gerektiğini anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olur.

2 önemli bilgi vermek istiyorum ;

– lk olarak Avusturya kısa süreli ziyaret vizesi randevusu için herhangi bir yere ödeme yapma zorunluluğunuz yoktur. Vize randevusu tamamen ücretsiz olarak alınabilmektedir.

– İkinci olarakta, vize başvurusunu 2 farklı kuruma yapabilmektesiniz. Bunlardan 1.si İstanbul’daki Avusturya Başkonsolosluğu, 2.si ise Avusturya Başkonsolosluğu’nun vize başvurularını kabul etmek ile yetkilendirdiği VFS Global firmasıdır. Videoda her ikisi için ayrı ayrı nasıl randevu alabileceğinizi anlattım.

Hangisinden başvurursanız başvurun, değerlendirme Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’nda değerlendirilmektedir. Bu yüzden değerlendirme konusunda bir farklılık olmamaktadır.

Aradaki fark sadece zaman ve maliyettir. Kısa süreli vize başvuru ücreti 60 Euro’dur. Bunu Konsolosluğa da gitseniz VFS’den de başvursanız ödemek durumundasınız. VFS aracı firma olduğu için 60 Euro’nun yanı sıra 19,45 Euro da hizmet bedeli almaktadır. Bu yüzden VFS’de masraf biraz daha yüksek oluyor fakat, Konsolosluktan alınacak randevular yaklaşık 3 ay sonrasına veriliyor, daha önceki tarihler dolu olduğu için, fakat VFS’den ( başvuru merkezine göre değişmekle birlikte) ertesi güne randevu bile alınabilmekte, ama ortalama 1 hafta sonrasına randevu alabilmektesiniz. Ayrıca Avusturya Başkonsolosluğu sadece İStanbul’da başvuruları kabul etmekte, fakat VFS’nin Avusturya vizesi için İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep, Antalya, Bodrum, Trabzon ve Edirne olmak üzere toplam 9 lokasyonda ofisleri bulunmakta, bu sebepten daha yakın tarihlere randevu alarak işlemlerinizi daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

VFS Global’in Avusturya vizeleri için resmi sayfa linki : https://www.vfsglobal.com/austria/turkey/

Avusturya Vize Başvuru Formu Doldurma Rehberi Videosu linki : https://www.youtube.com/watch?v=zFYLamucvuw&t=215s

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Content

link to Avusturya Vizesi Gerekli Evraklar Listesi

Avusturya Vizesi Gerekli Evraklar Listesi

Bu videoda Avusturya’ya yapacak olduğunuz 90 günden kısa süreli seyahatlerde başvurmanız gereken schengen vizesi için gerekli evrak listesini detaylı ve örnekli şekilde anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olacaktır. Video içerisinde bahsettiğim işyeri izin yazısı ve taahhütname örneğine alttaki linklerden ulaşabilirsiniz. Paylaş: WhatsApp Facebook Twitter Linkedin Email
link to Avusturya Vizesi Ücreti ve Masrafları

Avusturya Vizesi Ücreti ve Masrafları

Bu yazımda, Avusturya vizesi ücreti ve masraflarından bahsetmeye çalıştım. Daha önceki içeriklerimde de bahsettiğim gibi, Avusturya kısa dönem schengen vize başvurusunu hem İstanbul’daki konsolosluktan hemde VFS Global Avusturya vize başvuru merkezlerinden yapabilmektesiniz. Avusturya Vize Başvuru Ücreti 60 Euro ( 12 yaş ve üzeri ) 35 Euro ( 6-12 yaş arası ) 0 Euro ( 0-6 […]