Avusturya Vize Randevusu Nasıl Alınır? ( Online – Ücretsiz )


Bu içeriğimde Avusturya’ya yapacak olduğunuz 90 günden kısa süreli seyahatlerde almanız gereken schengen vizesi başvurusu için nasıl randevu almanız gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Avusturya Vize Randevusu ( Kısa süreli seyahatler için), Avusturya Büyükelçiliğinin vize başvurularını almakla yetkilendirdiği VFS Global firmasının websitesinden online olarak yada çağrı merkezini arayarak telefonla alınabilmektedir.

2019 Aralık ayına kadar Avusturya Turist veya Aile-Arkadaş ziyareti için hem Avusturya’nın İstanbul başkonsolosluğundan hem de VFS Global vize başvuru merkezinden randevu alınabilmekteydi. Fakat 2019 Aralık ayında başkonsolosluktan kısa süreli vizeler için randevu vermeyi durdurdular, sadece uzun süreli, öğrenci vizesi ve aile birleşimi gibi başvurular için randevu vermekteler.

Bu sebepten şu anda sadece VFS Global firması aracılığıyla başvuru yapılabilmekte. Şimdi gelin adım adım bu başvuru için nasıl randevu alacağımıza bakalım.

Hangi siteden randevu alacağız?

İlk olarak VFS GLobal’in Avusturya sayfasına giriyoruz.
https://www.vfsglobal.com/austria/turkey/index.html

Açılan sayfada üst menüde bulunan ”Randevu Alma” butonuna tıklıyoruz. Altta görselini görebilirsiniz.

Avusturya Vizesi Randevu Alma Butonu

Açılan sayfada en üst sırada üzerine tıklanabilen ”Randevu Alın” yazısı bulunmaktadır. Ona tıklıyoruz.

Açılan sayfada ”Please click here to access appointment system” yazısındaki ”here” bölümüne tıklayarak, randevu almak için kullanıcı giriş ekranına yönlendiriliyoruz.

Karşımıza sisteme giriş sayfası çıkıyor fakat, daha önce buradan randevu almadıysanız, ki almadığınızı düşünüyorum 🙂 alt bölümdeki ”yeni kullanıcı” yazısına tıklıyoruz.

Burada sisteme kayıt olmamız gerekiyor, randevu aşamasına geçebilmek için. Alttaki ekrana ulaşmış olmanız gerekmekte.

Burada istenen bilgileri kendinize göre dolduruyorsunuz. Randevu alacağınız kişilerin bilgilerini girmek zorunda değilsiniz burada, başkası adına randevu alacak olsanız bile kendi adınıza bu hesabı açabilirsiniz. Vize başvurusunda bulunacak kişinin bilgilerini ileriki aşamada ayrıca gireceğiz çünkü.

VFS Global şifreyi neden kabul etmiyor ?

Bu aşamada genelde kullanıcılar şifre oluşturuken problem yaşıyorlar, bu da VFS Global’in sisteminin güçlü bir şifre talep etmesinden kaynaklanıyor.

Şifre oluşturmaya çalışacağınızda ekranda belirteceği gibi ” Şifrenizi en az 8 ve en az 1 büyük harf, küçük harf alfabesi 1, 1 Sayı ve 1 Özel Karakter ile 15 karakter maksimum olmalıdır” ibaresi çıkacaktır.

Eğer tüm bu uyarıları dikkate alarak oluşturduğunuz şifreyi sistem kabul etmezse, şifrenize ”@” karakterini eklemeyi deneyin. O zaman çözülecektir diye düşünüyorum. 🙂

Tüm bilgileri doldurduk kaydınızı tamamladınız, fakat henüz randevu aşamasına geçemiyoruz. Kayıtta belirttiğiniz mail adresinize bir aktivasyon maili gelecektir. Bu bazen 15 dk’yı bulabiliyor.

Aktivasyon mailindeki linke tıklayıp hesabınızı aktive ettikten sonra, link sizi direkt giriş için alttakik ekrana yönlendirecektir.

Artık aktive ettiğimiz giriş bilgilerimizle, güvenlik kodunu da girerek sisteme giriş yapıyoruz.

Benim ekranıma geldiği gibi büyük ihtimal sizin ekranınıza da İngilizce panel gelecektir. Randevu işlemine devam edebilmek için ilk sırada bulunan ”Schedule Appointment”a tıklıyoruz. Ve alttaki ekrana ulaşıyoruz.

Çıkan ekranda ilk 2 bölüm otomatik olarak dolacak zaten. 3 sıradaki ”Center” bölümünde hangi vize başvuru merkezinde başvurmak istiyorsanız onu seçiyorsunuz. İkamet ettiğiniz adresi ile ilgili bir zorunluluk yok, nerede oturursanız oturun, istediğiniz vize başvuru merkezinden randevu alabilirsiniz.

4. sıradaki ”purpose of travel” bölümünde ne amaçlı vizeye başvuruyorsanız onu seçiyorsunuz. Tourism – Turizm amaçlı, ”Famliy Visit” – Aile, Arkadaş ziyareti demektir.

Continue dedikten sonra, sayfanın sağ üst tarafında bulunan ”Add Applicant” butonuna tıklıyoruz, bu ”başvuran ekle” demek.

Ona tıkladıktan sonra alttaki ekrana ulaşmış olmanız gerek. Orada başvuran kişi ile alakalı detaylı bilgileri girmeniz gerek, ingilizce olduğu için Türkçe’lerini görsel üzerinde bulabilirsiniz.

Bilgileri tamamladıktan sonra submit diyerek devam ediyoruz. Önümüze kısa bir özet çıkarıyor, isim, pasaport ve doğum tarihi bilgilerini gösteren, eğer doğru ise devam’a tıklıyoruz. Yanlış var ise düzenle’ye tıklayıp düzeltebilirsiniz yanlış bilgiyi.

Sonrasında önümüze randevu alabileceğimiz uygun tarihleri bir takvim şeklinde karşımıza çıkartıyor. Orada yeşil yanan tarihler randevu alabileceğimiz tarihlerdir. Herhangi bir tarihe tıkladığımızda da sağ tarafta hangi saat için randevu alabileceğimizi gösteriyor ve oradan bize uygun olanı seçiyoruz.

Bize uygun gün ve saati seçtikten sonra ”Onayla” butonuna basıyoruz.

VE İŞLEMİMİZ TAMAMLANIYOR. 🙂

Karşınıza bir randevu onayı ekranı çıkacak, o ekrandaki ”Randevu Mektubu” yada ”Appointment Letter” yazısına tıkladığımızda bize randevu evrakını PDF olarak sunacaktır.

Bu evrakı vize başvurusuna giderken yanınızda götürmeniz gerekmekte, ilk girişte sorulacak evrak budur çünkü, vize randevunuz yoksa sizi içeriye almayabilirler.

Bu sayfada randevu mektubunu indirmeyi unutursanız korkmayın, çünkü o ayrıca mail adresinize de gelmiştir, oradan da çıkarabilirsiniz.

Bu işlemi kendi sesimle, buradan daha detaylı şekilde anlattığım, kanalımda bulunan vidyoyu da aşağıdan izleyebilirsiniz. 🙂

Sorularınız varsa lütfen yorumlara yazınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Posts