Avusturya Vizesi Ücreti ve Masrafları – 2020


Bu yazımda, Avusturya vizesi ücreti ve masraflarından bahsetmeye çalışacağım. Avusturya kısa dönem schengen vize başvurusunu sadece VFS Global Avusturya vize başvuru merkezlerinden yapabilmektesiniz. Bu sebepten onların verdiği hizmetleri satın almak ve ödeme yapmak durumundayız.

3 Şubat 2020 tarihinde tüm schengen vize başvurularının ücretleri değişti. En çok başvurusu yapılan turist vizesi ücreti yetişkinler için 60 Euro’dan 80 Euro’ya yükseltildi. Buna istinaden bazı ülkelerin VFS Global için de ücretlerinde artış oldu fakat Avusturya henüz bundan etkilenmedi.

Alttaki tablo da 3 Şubat 2020 tarihinden sonra geçerli olan en güncel vize başvuru ücreti ve VFS globalin hizmet ücretlerini bulabilirsiniz.

Avusturya Vizesi Ücretleri – 2020

Avusturya Vize Başvuru Ücreti 80 Euro ( 12 yaş ve üzeri )
40 Euro ( 6-12 yaş arası )
0 Euro ( 0-6 yaş arası )
VFS Global Hizmet Bedeli 19,47 Euro – Tüm başvuranlar için
VFS Global Pasaport Kargo Bedeli 11 Euro – Tüm başvuranlar için

VFS Global, Avusturya Konsolosluğu adına vize başvurularını almaya yetkili firma olduğu için, kendisinin hizmet bedellerini vize başvuru ücretinden ayrı olarak tahsil etmekte. Sayfa altında bulunan videom da bununla alakalı detayları açıklamaya çalıştım.

Avusturya vize başvuru ücretleri, vize başvurusuna gittiğinizde nakit olarak ödenmekte, vize başvuru öncesinde banka havalesi, yada kredi kartı ile ödeme gibi seçenekler ile ödenmemektedir.

Sektörde bir çok danışman firma bulunmakta ve maalasef aralarından bazıları, başvurucu kişilere ücretlerden bahsederken yanlış veya eksik bilgi vermekteler.

Siz VFS Global’in Avusturya hattını değilde farklı bir yer aradıysanız ve onlardan ücret hakkında bilgi aldıysanız büyük ihtimalle bir danışman firma ile görüşmüşsünüz demektir. Bu tarz firmalardan fiyat alırken, size belirtilen fiyatın içerisinde neler olduğunu mutlaka detayına kadar öğrenin, hatta bununla alakalı mail isteyin.

Vize başvuru merkezlerinin bulunduğu illerde fiziksel olarak ofisleri bulunan ve sizlere yüz yüze hizmet verecek olan firmalar, vize başvuru ücretlerinin üzerine kendilerinin danışmanlık ücretlerini de ekleyerek size o şekilde fiyat verirler. Örneğin bir firma size 150 Euro hepsi içerisinde gibi bir fiyat verdi ve sizinle birlikte vize başvuru merkezine gidip vize başvuru ücretini sizin adınıza yatıracaklar ise, ödemeyi yaptıktan sonra kendilerinde kalan 50 Euro onların danışmanlık ücreti olmuş oluyor.

Fakat bazı firmalar size bu detayı vermiyor, ya da sizinle başvuruya gelmiyoruz kendiniz gidiyorsunuz diyor, o zaman orada durup bir değerlendirmek lazım. Çünkü eğer siz o firmaya 150 Euro gönderirseniz ve vize başvurusuna gittiğinizde 80+19,47 Euro’yu da ayrıca kendiniz öderseniz, 150 Euro’yu sadece danışmanlık için vermiş oluyorsunuz. Avusturya turist vizesi danışmanlığı için piyasasına göre çok yüksek bir rakam bu.

Anlatmak istediğim bu tarz, sizin konu hakkındaki bilgisizliğinizden yararlanıp, sizden yüksek ödemeler almaya çalışan firmalara karşı dikkatli olmanızdır.

Danışmanlık hizmeti ile birlikte bir ödeme yapacaksanız eğer, o zaman bu danışmanlık ücretine hangi hizmetlerin dahil olduğunu mutlaka öğrenin. Evraklarınızı toplarken size yardımcı olacakları mı?, topladıktan sonra kontrol edecekler mi?, dilekçelerinizi hazırlayacaklar mı? Başvuru formlarınızı dolduracaklar mı? gibi hizmetlerden hangilerini alacağınıza emin olun.

Maalasef bazı firmalar, ücreti aldıktan sonra, sadece gerekli evrak listesini size mail olarak gönderip hizmetlerini tamamlıyorlar ve bir daha onlara ulaşmanız yada hizmet almanız zor oluyor. Bu sebepten, mutlaka yazılı olarak hangi hizmetleri satın aldığınızdan emin olun.

Vize başvuru ücretlerinin ödemesi ile alakalı sorularınız olduğu takdirde VFS Global Avusturya’nın çağrı merkezini arayabilirsiniz. Genelde ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorlar. İletişim bilgilerine bu linkten ulaşabilirsiniz. https://www.vfsglobal.com/austria/turkey/contact_us.html

Konu ile alakalı tüm sorularınızı sayfa altında bulunan, yorum bölümünde sorabilirsiniz.

2 thoughts on “Avusturya Vizesi Ücreti ve Masrafları – 2020

  1. Merhaba Necip Oğuz bey Manisa da yaşıyorum 4.27.2019 tarihinde evlilik yaptım eşim son 11 yıldır Avusturya Viyana da yaşıyor aile birleşiminden vize başvurusu yaptık eşim part tıme ve. İşsizlik geliri ile başvuru yaptık yaklaşık 3.5 ay sonra adıma Avusturya Viyana elçiliğinden yarı red mektubu geldi içerik olarak eşimin gelirinin en az 1400 eoru olmasını gerektiğini sigortalı bir gelir göstermemiz gerektiğini işsizlik ve ek işin gelirin yetersiz ve sayılmadığını söylediler eşimde 2.5 aydır sigortalı bir işte çalışıyor ve artı olarak arkadaşına ait kuaförde kendine 300 eoru yan gelir gösterdi toplam 1430 eoru olarak evrakları dilekçemi ankarada bulunan Avusturya elçiliğine teslim ettim ve eşime de vekaletname verip evrağı posta yoluyla Avusturya Viyana daki adresine gönderdim 2 hafta içinde evrakları tamamlayıp gönderin dediler sonucu bekliyoruz yine ret yada istenilen gelir yerine geldiği için vizem oklenirmi ?

    1. Merhaba Hakan bey. Konsolosluk kararları konusunda fikir yürütebilmek zor ama, siz istenilenleri yerine getirmişsiniz anlaşılan. Zaten başvuruyu da yapmışsınız, sonucu da bizlerle paylaşırsanız seviniriz. Umarım olumlu olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Content