Avusturya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?


Bu yazımda Avusturya vize başvuru formunun nasıl doldurulması gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Bu başvuru formunu 90 günden kısa süreli yapacak olduğunuz seyahatlerde amacı ne olursa olsun, bu turistik olabilir, aile-arkadaş ziyareti ya da diğer kısa süreli ziyaretler olabilir, hepsinde kullanabilirsiniz.

Avusturya vize başvuru formuna nereden ulaşabilirim ?

Form doldurulmasına geçmeden önce bu forma nasıl ulaşacağınızı anlatayım, nadir de olsa bu formlar güncellenebiliyor o yüzden her zaman formun en güncelini Avusturya vize başvurularının yapıldığı VFS Global firmasının Avusturya sayfasından indirmeniz de yarar var.

VFS Global Avusturya’nın websitesine https://www.vfsglobal.com/austria/turkey/ sayfasından ulaşabilirsiniz. Burada kısa süreli vize bölümüne gelip, hangi tür vizeye başvuracaksanız ona tıkladıktan sonra açılan sayfada ”Başvuru Formu & Sorular” bölümüne tıkladığınızda size bir PDF uzantısı sunacaktır. Ona tıkladığınızda Avusturya vize başvuru formuna ulaşmış olacaksınız.

Vize türünü hangisini seçtiğinizin pek bir önemi yok aslında, çünkü tüm kategorilerde de aynı ve tek başvuru formu bulunuyor.

Dosyayı bilgisayarınıza indirdiyseniz doldurma işlemine başlayabiliriz. 🙂

Peki bu formu nasıl dolduracağız? Çıktı alarak kalem ile mi, yoksa dijital olarak pdf üzerinden mi?

Her 2 seçeneğide tercih edebilirsiniz. Bazılarımızın el yazıları iyi olmadığı için ( benim gibi 🙂 ) okunaklı olması adına ben dijital ortamda doldurmanızı tavsiye ederim.

Bunun için adobe acrobat reader da bulunan bir özellik olan ve sayfaların sağ tarafında bulunan ”Doldur ve İmzala” bölümünden yapabilirsiniz. Orayı tıkladıktan sonra pdf size istediğiniz bölgeye yazı yazma imkanı verip sonrasında dosyayı kaydedebiliyorsunuz.

Size daha net anlatım yapabilmek adına başvuru formunu her bir sayfasının görüntüsünü ekledikten sonra altına tüm sorular için detaylı açıklama gerçekleştireceğim.

İlk sayfadan başlayalım.

Doldurulmuş Örnek Avusturya Vize Başvuru Formu 1. Sayfa

Sizinde vize başvuru formundaki sorularda gördüğünüz gibi 3 farklı dil kullanılmış. Bunlar Almanca, Türkçe ve İngilizce. Bu yüzden sizde başvuru formunu bu dillerden herhangi birinde doldurabilirsiniz.

 • 1 – Soyadınız : Pasaporttaki soyadımızı yazıyoruz.
 • 2- Kızlık Soyadınız : Kadın, evli ve soyisminizi değiştirdiyseniz bu bölüme evlenmeden önce kullandığınız soyisminizi yazıyorsunuz.
 • 3- Adınız : Pasaporttaki adımızı yazıyoruz.
 • 4- Doğum tarihiniz :
 • 5- Doğum yeriniz : Burada da pasaporttaki doğum yerimizi yazıyoruz.
 • 6- Doğduğunuz Ülke :
 • 7- Uyruğunuz : Buraya kısaca T.C. yazabilirsiniz.
 • 8- Cinsiyetiniz : Size uygun olanı seçiyorsunuz.
 • 9- Medeni Durumunuz : Size uygun olanı seçiyorsunuz.
 • 10- Reşit olmayanlarda ; yasal velinin soyadı, adı, adresi ve uyruğu : Eğer vizeye başvuran kişi 18 yaşın altında ise bu kişinin velilerinden bir tanesinin bilgileri girilmeli bu bölüme.
 • 11- T.C. Kimlik No : Pasaportta ya da Nüfus cüzdanımızda yazan T.C. kimlik numaramızı giriyoruz.
 • 12- Seyahat Belgesinin Türü : Burada hangi tip pasaporta sahipseniz onu işaretliyoruz. Birçoğumuzda bulunan bordo pasaport için ilk sıradaki Normal pasaportu seçiyoruz, eğer yeşil pasaportunuz varsa alt bölümdeki yeşil pasaportu seçiyoruz.
 • 13- Pasaport / Seyahat Belgesi No : Buraya pasaportunuzun resimli bilgi sayfasının sağ üst bölümünde bulunan pasaport numaramızı yazıyoruz.
 • 14- Pasaport Veriliş Tarihi : Bizim en güncel pasaportlarımızda ”Düzenleme Tarihi” olarak belirtilmektedir.
 • 15- Pasaport Bitiş Tarihi : Bizim pasaportlarımızda ” Geçerlilik Tarihi” olarak belirtilmektedir, o tarihi giriyoruz.
 • 16- Veren Makam : Pasaportumuzda da aynı şekilde ”Veren Makam” olarak geçmektedir.
 • 17- Başvuru Sahibinin ev ve e-mail adresi : Burada ikamet adresinizi ve e-mail adresinizi yazmaktasınız. Büyükelçiliğin gerektiği takdirde sizle iletişime geçebilmesi için bu bilgileri mutlaka doğru yazmanız gerekmekte. Özellikle e-mail adresinizi. Genelde büyükelçilik e-mail ile iletişime geçtiği için, kendi e-mail adresiniz yoksa bile ya 1 tane edinin yada devamlı e-mailini kullanan bir yakınınızın e-mail adresinizi belirtin bu bölümde.
 • Telefon Numarası : Size erişebilecekleri cep numaranızı buraya yazıyoruz.

İlk sayfayı tamamladıtysak beraber 2. sayfaya geçelim.

Doldurulmuş Örnek Avusturya Vize Başvuru Formu 2. Sayfa
 • 18- Kendi ülkeniz olmayan bir ülkede mi ikamet ediyorsunuz? : Bu bölüm yabancı uyruklu olup vizeye başvuracaklar için geçerli bir bölümdür. Eğer o durumda iseniz, evet işaretleyip, ikamet yada çalışma izninizin geçerlilik tarihini de belirtmeniz gerekmekte.
 • 19- Şu anki mesleğiniz : Buraya mevcut mesleğimizi yazıyoruz, eğer çalışmıyorsanız, ”çalışmıyorum” yazabilirsiniz bu bölüme.
 • 20- Çalışılan şirketin adı, adresi ve telefon numarası, öğrenciler için öğrenim görülen kurumun adı ve adresi : Burada çalışıyorsanız işyerinizin isim ve iletişim bilgilerini, eğer öğrenci iseniz de okulunuzun adı ve adresini belirtiyorsunuz.
 • 21- Seyahat Amacı : Burada Avusturya’ya ziyaretinizi hangi amaç için gerçekleştirdiğini belirtiyorsunuz, seçeneklerden hangisi sizin için uygun ise onu seçebilirsiniz.
 • 22- Gidilecek ülke veya ülkeler : Burada schengen bölgesi içerisinde ziyaret etmek istediğiniz ülkeleri belirtiyorsunuz. Avusturya için vize başvurusunda bulunduğunuza göre içlerinde mutlaka Avusturya olması lazım 🙂
 • 23- İlk giriş ülkeniz : Burası önemli bir bölüm. Her ne kadar Avusturya’nın vereceği vize schengen vizesi olup, tüm schengen ülkelerinde kullanılabilse bile, birçok ülke, ilk olarak vizeyi aldığınız ülkeden girmenizi talep etmekte. Hatta Almanya bazen farklı bir ülkenin vizesi ile ilk defa giriş yapacak kişileri geri çevirebiliyor. O yüzden buraya mutlaka Avusturya yazıp, eğer vizeniz olumlu sonuçlanacak olursa ilk girişinizi de Avusturya’dan yapmanızı öneririm.
 • 24- Talep edilen giriş sayısı : Burada, vizenin daha fazla kullanılabilir olması adına ”çok girişli” seçeneğini seçebilirsiniz. Fakat onu seçmeniz eğer vizeniz olumlu sonuçlanırsa çok girişli vize alabileceğiniz manasına gelmiyor, Avusturya Büyükelçiliği her başvuranın durumuna göre karar veriyor. Eğer ki ilk defa bir schengen vizesine başvuruyorsanız, uzun süreli ve çok girişli bir vize beklemeyin, sadece gitmek istediğiniz süre kadar geçerli bir vize alırsınız, ama sonraki vizelerde büyükelçilik insiyatifinde daha uzun süreli vizeler alabilirsiniz.
 • 25- Öngörülen gezi veya transit süreniz : Burada toplamda kaç günlük bir seyahat yapmak istediğinizi gün olarak belirtebilirsiniz. Ülkeye giriş ve çıkış tarihlerini de gün olarak hesaplamayı unutmayın. 🙂 Örneğin 6 Aralık – 16 Aralık arasında kalmak istiyorsanız bu 11 günlük bir seyahat demektir.
 • 26- Son 3 yıl içinde alınan schengen vizeleri : Eğer var ise böyle bir vizeniz, evet seçeneğini işaretleyerek vizenin geçerlilik ve bitiş tarihlerini işaretleyiniz. Birden fazla bu şekilde vizeniz varsa en son tarihli vizenizin bilgilerini giriniz. Yoksa vizeniz ”Yok” seçerek devam edebilirsiniz.
 • 27- Schengen vizesi talebiyle bağlantılı daha önce parmak iziniz alındı mı? : Eğer daha önce bir schengen vizesi başvurusunda bulunup parmak izi verdiyseniz buraya onun tarihini giriyoruz. Eğer tarihini hatırlamıyorsanız o bölümü boş bırakabilirsiniz.
 • 28- Asıl gidilecek ülkenin farklı bir ülke olması durumunda, o ülkeye giriş izni veren makam ve geçerlilik süresi : 23. madde de asıl gidilecek ülkenin Avusturya olduğunu belirttiğimizden dolayı bu bölümü boş bırakıyoruz. Buraya farklı bir ülke yazmanızı önermem.
 • 29- Schengen alanına öngörülen giriş tarihi : Avusturya’ya giriş yapmayı planladığınız tarihi burada belirtiyoruz.
 • 30- Schengen alanından öngörülen çıkış tarihi : Avusturya ya da schengen alanından çık yapmayı planladığınız tarihi yazıyoruz. Buradaki önemli nokta, bu tarihlerin, evraklarda sunacağınız uçak bileti rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası ve varsa otel rezervasyonlarının hepsinde aynı olması gerekmekte. Sağlık sigortası daha uzun olabilir ama mutlaka bu tarihleri kapsamalı.
 • 31- Üye devletlerden davetiye gönderen kişi veya kişilerin soyadları ve adları. Davetiye olmaması durumunda, üye devletlerde geçici olarak konaklanacak otellerin adı : Burada size davetiye gönderen, arkadaş veya akraba var ise onun adını yazıyoruz, yoksa, konaklayacağınız otel adresinizi yazmanız gerek.
 • Davet eden kişinin veya her bir konaklama yerin açık adresi ve E-posta bilgisi :
 • Telefon ve fax numarası :

2. sayfayı da tamamladıysak diğer sayfaya geçebiliriz. 🙂

Doldurulmuş Örnek Avusturya Vize Başvuru Formu 3. Sayfa
 • 32- Davetiye gönderen şirket veya kurumun adı ve adresi ( Eğer bir şirket davet ediyorsa) : Bu bölümü, eğer resmi bir firmadan davetiye aldıysanız ve ”Ticari” vizeye başvuruyorsanız doldurmanız gerekmekte.
 • Davet eden şirket veya kurumun telefon ve faks numarası :
 • Davet eden şirket veya kurumdaki yetkili kisinin adı, soyadı, adresi, telefon numarası ve e-posta adresi : Burada iletişim bilgilerini doğru vermeniz önemli. Büyükelçilik nadir de olsa bu kurumla iletişime geçip gerçekten sizi davet edip etmediklerini sorabiliyor.
 • 33- Geziniz boyunca seyahat ve genel masraflarınız kim tarafından karşılanacak : Ülkemizden Avusturya vizesine başvururken, eğer resmi geliriniz var ise onların belgesini göstermeli, çalışmıyorsanız da resmi geliri olan bir aile yakınınızı sponsor olarak gösterip onun evraklarını vize başvurusunda vermeniz gerekir.

  Bu bölümde eğer kendi çalışma ve banka evraklarınızı gösterecekseniz sol tarafındaki ”Bavşuru sahibi tarafından” seçeneğini işaretleyip alt bölümdeki ”Nakit” seçeneği seçmeniz gerek. Diğer seçeneklerin bizim başvurularımız için bir değeri yok, çünkü Büyükelçilik bu seyahatiniz için yeterli nakite sahip olduğunuzu görmek ve bunu da banka evraklarınızla kanıtlamanızı istiyor.

  Eğer resmi geliriniz yok ve bir aile yakınınızı sponsor gösteriyorsanız o zaman sağ taraftaki ”Sponsor karşılayacak” seçeneğini işaretleyip yine alttaki ”Nakit” seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

ÖNEMLİ NOT : Sizin için Avusturya’dan arkadaşınız, akrabanız ya da bir kurum davetiye gönderse bile, siz Türkiye’de varsa kendi iş evraklarınızı ve banka evraklarınızı yoksa da sponsorunuzun iş evraklarını ve banka evraklarını başvuruda sunmanız gerekmekte.
 • 34- AB, AEB veya İsviçre Konfederasyonu vatandaşı olan akrabaya ait şahsi bilgiler : Bu bölümü eğer eşiniz, çocuğunuz veya torununuz AB vatandaşı ise o zaman dolduruyorsunuz. Eğer size Avusturya’dan size davetiye gönderildi ve gönderen kişi Avusturya vatandaşı olsa bile, eğer yukarıda belirttiğim yakınlarınızdan biri değilse burayı doldurmanıza gerek yok. Yani bu bölümün size davetiye gönderen kişiler ile direkt olarak alakası yok. Genel olarak AB vatandaşı olan aile yakınınız hakkında bilgi alınmak isteniyor eğer varsa.
 • 35- AB veya İsviçre Konfederasyonu vatandaşı ile akrabalık derecesi : Eğer varsa bu akrabanız ile yakınlık derecesini belirtiyorsunuz.
 • 36- Yer ve Tarih : Bu formu doldurduğunuz yeri ve tarihi yazıyorsunuz buraya. Yer olarak ikamet ilinizi yada vize başvurusunda bulunacağınız şehri yazabilirsiniz.
 • 37- İmza : Bu bölüme imzanızı atıyorsunuz.
Doldurulmuş Örnek Avusturya Vize Başvuru Formu 4. Sayfa

4. sayfada genel olarak vize başvurusu ile alakalı özet bilgiler verilip, bu başvuru ile kabul ettiğiniz durumları belirtmekteler. Bu bilgileri okuduktan sonra 3. sayfa sonunda doldurduğunuz yer – tarih ve imza bölümünü aynı şekilde bu sayfa sonunda da dolduruyorsunuz.

Daha detaylı bilgiler ve takip edebileceğiniz yorumlar için aynı konu ile alakalı youtube kanalımda oluşturduğum içeriğimi de izleyebilirsiniz.

Formu doldururken aklınıza takılan yerleri, sayfa altındaki yorum bölümünde sorabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Posts