Avusturya Schengen Vizesi

Avusturya Schengen Vizesi

Avusturya Schengen Vizesi

Bu yazımda Avusturya vizesi ( kısa süreli ziyaret – schengen) ile alakalı aklınızdaki tüm soruları yanıtlamaya çalışacağım, içerik olarak biraz uzun olmuş olabilir ama detayları aktarabilmem adına uzaması gerekti. 

İlk olarak Avusturya vizesi nedir? sorusunu yanıtlayayım. Avusturya vizesi, turistik, aile-arkadaş ziyareti ya da farklı amaçlarla Avusturya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının bu ülkeye seyahat edebilmelerine imkan tanıyan bir vizedir. Vizeyi almaya hak kazandığınızda, bu vize pasaportunuza işlenecek ve onunla Avusturya’ya seyahat edebileceksiniz.

Şimdi gelin bu vizenin tüm detaylarını sizlere anlatmaya çalışayım.

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

Daha anlaşılabilir olması açısından, Avusturya vizesi başvuru aşamalarını adım adım aktaracağım.

 1. PASAPORT BAŞVURUSU YAPILMASI.
 2. HANGİ VİZE TÜRÜNE BAŞVURULACAĞINA KARAR VERİLMESİ.
 3. GİDİŞ – DÖNÜŞ TARİHLERİNE KARAR VERİLMESİ
 4. VİZE BAŞVURU MERKEZİNDEN RANDEVUNUZUN ALINMASI
 5. GEREKLİ EVRAKLAR LİSTESİNİ EDİNMEK VE BELGELERİ TOPLAMAYA BAŞLAMAK
 6. VİZE BAŞVURU MERKEZİNDE EVRAKLARIN TESLİM EDİLMESİ, ÜCRETLERİN ÖDENMESİ PARMAK İZİ VERİLMESİ
 7. SONUCU BEKLEMEK

1- PASAPORT BAŞVURUSU YAPILMASI.

Bu adım pasaportu olmayan kişiler için geçerli. Eğer pasaportunuz varsa, 2. adıma atlayabilirsiniz.

Yurtdışına çıkabilmek için öncelikle bir pasaport edinmeniz gerekiyor. Pasaport tüm dünya vatandaşları için yurtdışı seyahatlerde zorunlu bir evraktır.

Ülkemizde pasaport başvuruları şu anda Nüfus müdürlüklerine yapılmakta. Başvuruya gitmeden önce online olarak randevu almanız işlemlerinizi hızlandıracaktır. Nüfus müdürlüğünün online randevu sitesi olan buradan https://randevu.nvi.gov.tr/ randevunuzu oluşturarak size uygun en yakın Nüfus müdürlüğünden gerekli evraklar ve ödemeler ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

2- HANGİ VİZE TÜRÜNE BAŞVURULACAĞINA KARAR VERİLMESİ.

Avusturya’ya kısa süreli seyahat için başvurabileceğimiz birden fazla vize türü bulunmakta. Bunların tüm detayları Avusturya konsolosluğunun vize başvurularının kabulü için yetkilendirdiği VFS Global firmasının Avusturya websitesinde bulunmakta. Alttaki linkten sayfaya giderek, ”Kısa Süreli Vize” başlığı altındaki seçeneklerin detaylarını inceleyiniz ve size uygun olan vize türüne karar veriniz.

VFS Global Avusturya websitesi : https://www.vfsglobal.com/austria/turkey/

VFS Global Avusturya websitesinde detayları bulunan kısa süreli vize türleri.

3- GİDİŞ – DÖNÜŞ TARİHLERİNE KARAR VERİLMESİ

Başvuracağınız vize türü kısa süreli seyahat vizesi olduğu için, gidiş tarihinizin yanında dönüş tarihinizin de olması gerekiyor. Vize başvurusunda bulunacağınız zaman, bir çok evrakta bu tarihler sorulmakta, bunlar; vize başvuru formu, uçuş rezervasyonları, otel rezervasyonları, varsa size gönderilecek davetiye vs.

Bu yüzden tüm evraklarda ki gidiş – dönüş tarihleri birbirleriyle uyumlu olmalı, farklı evraklarda farklı tarihler belirtilecek olursa, konsolosluk burada bir art niyet sezebilir, buda vize sonucunuza olumsuz etki yaratır.

4- VİZE BAŞVURU MERKEZİNDEN RANDEVUNUZUN ALINMASI

Bu yazıyı yazdığım tarihte ( Ocak 2020 ) Avusturya kısa dönem schengen vizesi başvuruları sadece VFS Global firması tarafından kabul edilmekte. Daha önceki yıllarda Avusturya’nın İstanbul ve Ankara başkonsolosluğunda da vize başvuruları kabul edilmekteydi fakat şu anda kabul etmiyorlar. Sadece uzun dönem vize başvurularını konsolosluklarda kabul ediyorlar.

Bu sebepten kısa süreli vize başvurularımızı VFS Global firmasına yapmak durumundayız. VFS Global firması Avusturya Başkonsolosluğu tarafından vize başvurularını almakla yetkilendirilmiş firmadır. Farklı illerde ofisleri olması sebebiyle başvuranlar açısından da kolaylık oluşturmakta.

Vize başvurusunu VFS Global’in hangi ofisinden gerçekleştirecekseniz o şehirden randevu almanız gerekmekte. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep, Bursa, Trabzon, Edirne, Bodrum şehirlerinde ofisleri bulunmakta.

Yine VFS Global Avusturya’nın websitesinden ”Randevu Alma” bölümüne tıklayıp oradan devam ederek randevunuzu ücretsiz olarak alabilirsiniz. Randevu alımı için herhangi bir ücret ödemesi gerekmemektedir.

Randevuya giderken sistem üzerinden aldığınız randevu evrakını çıktı almayı unutmayınız, başvuru merkezinde içeri girebilmek için ilk baktıkları evrak o olacak.

Randevu alımını detaylı olarak öğrenmek isterseniz de alttaki video’mu izleyebilirsiniz. 

5- GEREKLİ EVRAKLAR LİSTESİNİ EDİNMEK VE BELGELERİ TOPLAMAYA BAŞLAMAK

Başvuracağınız vize türüne her birinin ayrı ayrı gerekli evrak listesi bulunmakta. Her ne kadar hemen hemen hepsinde toplanacak evraklar aşağı yukarı aynı olsada arada ufak farklar var, bunlar da başvuran kişi için önem arz etmekte.

Sizin vize türünüz için gerekli evrak listesini yine VFS Global Avusturya’nın sitesinden edinebilirsiniz. 2. madde de gösterdiğim vize türünü seçtikten sonra, sayfa içerisinde ”Gerekli Dökümanlar” sekmesi var. Oraya tıklayarak dosyaya pdf olarak ulaşabilirsiniz.

VFS Global Avusturya websitesi : https://www.vfsglobal.com/austria/turkey/

Gerekli Dökümanlar dosyasını da edindiğinize göre artık hangi evrakları toplayacağınıza hakimsiniz. Eğer vize başvurunuz yakınsa evrakları toplamaya başlayabilirsiniz. Buradaki önerim, vize başvurusundan önce çok erken tarihlerde ( örneğin 1 ay önce ) evrakları toplamayın. Başvuru da evraklarınız ne kadar taze olursa sizin için o kadar avantajlı olacaktır. O yüzden başvurudan 1 hafta önce toplamaya başlasanız sizin için yeterli.

Eğer Avusturya Vizesi Gerekli Evraklar Listesi ve talep edilen evraklar hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz alttaki videomu izleyebilirsiniz. 

Avusturya Vizesi Gerekli Evraklar Listesi – 2020

6- VİZE BAŞVURU MERKEZİNDE EVRAKLARIN TESLİM EDİLMESİ, ÜCRETLERİN ÖDENMESİ PARMAK İZİ VERİLMESİ

Tüm işlemleri tamamladık ve vize başvurusu için hazırız. Randevu aldığınız gün ve saatte, topladığınız evraklar ile vize başvuru merkezine gidip orada işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Başvuru merkezinde yapılacak işlemler, evrak teslim, ücretlerin ödenmesi ve parmak izi verilmesidir.

Bir detaya dikkat çekmek istiyorum burada. VFS Global vize başvuru merkezi Avusturya Başkonsolosluğu tarafından Avusturya vize başvurularını kabul etmek ile yetkilendirilmiş bir firmadır. Kendileri konsolosluk olmadığı gibi bir vize danışmanlık firması da değildir.

Bu yüzden vize başvurusu sırasında herhangi bir mülakat işlemi ya da başvurunuz ve kendiniz hakkında bir soru sorma durumu yoktur. Sadece evrakların eksik olup olmadığını kontrol ederler, evraklarınız tamsa başvuruyu kabul ederler. Başvurunuz hakkında, olumlu yada olumsuz sonuçlanır gibi bir yorum yapmazlar, bu işlemi konsolosluk gerçekleştirmektedir. VFS Global sizin evraklarınızı konsolosluğa iletmektedir ve değerlendirme orada yapılmaktadır.

Ayrıca VFS Global bir vize danışmanlık firması da değildir, o yüzden başvuruya gittiğinizde sizin evraklarınıza göre risklerinizi söyleyip, şu evrakları da ekleseydeniz faydalı olurdu, ya da bu evraklarla vize almanız mümkün yada mümkün değil gibi bir değerlendirme yapmazlar. Yukarıda da belirttiğim gibi sadece, listeye göre evraklar tamsa başvurunuzu alırlar.

Dipnot: Evraklarınızın, gerekli evraklar listesine göre tam olması vize başvurunuzun olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmez, konsolosluk sizin Avusturya’dan geri döneceğinize ikna olmaz ise ret alabilirsiniz.

Başvuran için listedeki evrakları toparlamak yeterli olmayabilir, her kişinin kendine özel iş, eğitim, aile hayatı vardır, buna göre değerlendirme yapılıp, onay alma ihtimalinizi artırmak için ek evraklar koymanız gerekebilir.

7- SONUCU BEKLEMEK

Vize başvurusunda bulunan kişiler için, süreç içerisinde en kolay ve aynı zamanda en zor kısmı olan sonucu beklemeye geldik. 

Aslında Avusturya vizesinin sonuçlanma süresi diğer Avrupa ülkeleri ile hemen hemen aynı. Ortalama 6-10 iş günü arasında sonucunuz belli oluyor. Başvurunuzun sonuçlanma süresini hızlandırabileceğiniz bir işlem bulunmamakta, o yüzden sabırla sonucu bekliyoruz.

Avusturya Konsolosluğu

Türkiye’de Avusturya’ya seyahat ya da kalıcı amaçlı yapacak olduğunuz vize başvurularının tümü İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu’nda değerlendirilmektedir. Siz örneğin Trabzon’daki VFS Global Avusturya vize başvuru merkezinden de başvuru yapsanız, dosyanız İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu’na gitmekte.

Ocak 2020 itibariyle Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu kısa süreli schengen vize başvuruları için randevu vermemekte, bu yüzden başvuruları VFS Global firması üzerinden yapmak durumundasınız. Ama uzun dönem kalıcı vize başvurularını Avusturya’nın İstanbul Başkonsolosluğu’ndan yapabilirsiniz.

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu Resmi Websitesi:
https://www.bmeia.gv.at/tr/avusturya-baskonsoloslugu-istanbul/

Avusturya Vize Başvuru Formu

Bu form vize başvurusunda bulunacak kişilerin doldurması ve imzalaması gereken bir formdur. Hem VFS Global’in websitesinden hemde Başkonsolosluğu’n websitesinden temin edebilirsiniz.

Formun nasıl doldurulacağı ile alakalı detaylı bilgiye bu içeriğimden ulaşabilirsiniz.
https://www.necipoguz.com/avusturya-vize-basvuru-formu-nasil-doldurulur/

Eğer form doldurulmasını uygulamalı olarak izlemek isterseniz de alttaki videoma göz atabilirsiniz. 

Avusturya Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde sizlere konu ile alakalı en çok sorulan soruları yanıtlamaya çalıştım. Umarım size faydası olur. Bu içerikte cevabını bulamadığınız soru olursa lütfen sayfa altındaki yorum bölümüne yazın oradan hem cevaplayayım hem de bu içeriğe ekleyeyim sorunuzu. 

Avusturya Vizesi Almak Kolay mı – Zor mu?

Cevaba 2 açıdan yaklaşacağım. Eğer prosedür olarak bakarsak, evraklarınızı eksiksiz tamamlarsanız ve sizi Türkiye’deki hayatınıza bağlayan güçlü sebepler gösterirseniz vize almanın zor olmadığını düşünüyorum. Bu sebeplerin başında da çalışıyorsanız sizin, öğrenci iseniz sponsorunuzun maddi durumu geliyor.

Eğer diğer ülkelerin vizelerine göre kıyaslayacak olursak, bu kıyas yapacağımız ülkeye göre değişir. Örneğin Kanada vizesi ile karşılaştırırsak, Kanada’dan vize alamayan ama Avusturya için olumlu olan bir profil Avusturya’dan vize alabilir. Fakat Rusya vizesi ile karşılaştıracak olursa Avusturya vizesi elde etmek daha zor olacaktır. Çünkü Rusya’nın şartları daha yumuşak Avusturya’ya göre.

Avusturya Vizesi Nereden Alınır?

Kısa süreli seyahat vize başvuruları, ( Turistik, Aile-Arkadaş Ziyareti, Ticari vb..) VFS Global Avusturya’nın ofislerinden yapılmakta. Başvurunuz İstanbul Başkonsolosluğu’nda değerlendirildikten sonra, olumlu yada olumsuz sonucunuzu yine başvuru yaptığınız VFS Global ofisinden teslim alıyorsunuz.

Avusturya Vize Ücreti 2020 – Nasıl ve Nereye Ödenir?

Avusturya AB üyesi ve shcengen bölgesinde bir ülke olduğu için, vize başvuru ücreti schengen ülkeleriyle aynı o da 60 Euro fakat 2 Şubat 2020 tarihinde schengen vize prosedüründe meydana gelecek değişiklikler ile birlikte fiyat artırımına gidilecek ve vize başvuru ücreti 80 Euro olacak. Bu 12 yaş üzeri kişiler için geçerli vize başvuru ücreti.

6-12 yaş arası çocuklar için vize başvuru ücreti 35 euro iken 2 Şubat 2020’den sonra 40 Euro’ya çıkarılacak.

Bu ücretlerin yanında , başvuruyu VFS Global’den gerçekleştirdiğiniz için 19,50 euro’da VFS hizmet bedelini ödemek durumundasınız. Bu yaş farketmeksizin tüm başvuranlar için geçerli.

Ayrıca pasaportu adresinize kargo isterseniz, vize başvuru merkezinde fotoğraf çekilme yada form doldurma gibi ekstra hizmetler satın alırsanız bunlar da ayrıca ücretlendirilmekte. Bu ücretlere VFS Global Avusturya’nun websitesinden ulaşabilirsiniz. https://www.vfsglobal.com/austria/turkey/additional_services.html

Bu bahsedilen ücretlerin tümü, vize başvurusuna gittiğinizde başvuru merkezinde sizin tarafınızdan nakit Euro olarak ödenmekte. Daha öncesinde herhangi bir banka hesabına havale ile yada kredi kartı ile ödeme alınmamakta.

Avusturya vize ücretleri ile alakalı daha detaylı bilgi için alttaki videomu izleyebilirsiniz. 

Avusturya Vizesi Parmak İzi Nedir?

Parmak izi tüm schengen vize başvurularında verilmektedir. Eğer son 3 yıl içerisinde daha önceki başvurularınızda verdiyseniz tekrar vermeniz gerekmez, ama ilk defa schengen vizesine başvuruyorsanız vermek zorundasınız.

Parmak izinizi vermek ve başvuruyu tamamlamak için VFS Global vize başvuru merkezlerine şahsen gitmek durumundasınız. Başvuru merkezinde parmak izinini alıyorlar.

Avusturya Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Bu süre konsolosluğun sunduğu gerekli evrak listesinde de belirtilmekte. Başvuru tarihinizden sonra yaklaşık olarak 6-10 iş günü içerisinde başvurunuz sonuçlanıyor.

Avusturya Vizesi Davet Mektubu Nedir?

Aile-Arkadaş ziyareti vizesine başvuracak kişiler için gerekli evraklardan biridir bu. Eğer Avusturya’da bir arkadaşınız yada akrabanız var ve onu ziyarete gidiyorsanız, o kişinin size davetiye hazırlaması gerekiyor.

Bu davetiyeyi de, Avusturya’da bağlı bulunduğu en yakın polis biriminden hazırlayabilmekte. Gitmeden önce o polis birimini arayarak, kendi iş durumunu anlatarak Türkiye’deki yakınına davetiye göndermek istediğini belirtiyor, yetkili kişi de kişinin iş durumuna göre davetiye için toplaması gereken evrakları söylüyor.

Avusturya’daki yakınınız bu evrakları toplayarak, polis birimine gidiyor ve orada sizin için online davetiye oluşturuyor. Davet eden kişiye bu çıktı olarak veriliyor fakat size o dosyayı göndermesine gerek yok. Davetiyeni üst kısmında o davetiyenin ”ID Numarası” bulunmakta. Siz VFS Global’e başvuruya gittiğinizde sadece o numarayı belirtmeniz yeterli.

Konsolosluk vize başvurusunu değerlendirirken sistemlerine o ID numarasını giriyor ve sizi davet eden kişilerin detaylarını sistemden görebiliyor.

Davetiyenin formatı her polis biriminde farklı olabiliyor, fakat hepsinde bahsettiğim o ID numarası yazmakta. Aşağıda örnek olarak bir davetiyeyi görebilirsiniz.

Avusturya Vize Davetiyesi – 2020

Avusturya Vizesi için Sponsor Gerekli mi?

Eğer sizin düzenli bir geliriniz yoksa. Buradaki düzenli gelirden kasıt, maaşınız yada devamlı gelir elde eden işletmenizdir. Bunlardan birine sahip değilseniz resmi olarak çalışmıyorsunuz demektir. Çalışmayan kişiler de schengen vize başvurularında sponsor göstermek zorundadır.

Özellikle öğrenci ve ev hanımı olan kişiler bu sınıfa girmekte ve sponsor göstermek zorundalar. Öğrencilikleri ya da evde bekleyen eşi ve çocukları tek başına geri dönüş sebebi olarak kabul edilmiyor. Avusturya konsolosluğunun burada en önem verdiği konu düzenli gelir.

Böyle durumlarda Anne, babanızın ya da eşinizin gelir evraklarını göstermeniz gerekmekte. Farklı aile yakınları bazen VFS Global tarafından sponsor olarak kabul edilmekte fakat konsolosluk bunu uygun bulmuyor o yüzden 1. derece dışında sponsor göstermenizi pek önermem. Örneğin, teyze, amca, kuzen vs. Tabi ki bu kişileri sponsor gösterip vize almış olan olabilir fakat belirttiğim gibi genel olarak pek olumlu karşılanmıyor bu durum.

Sponsor olacak kişi eğer sizinle vize başvuru merkezine gidebilecekse o zaman, ingilizce bir sponsorluk dilekçesi başvuru için yeterli olacaktır. Eğer sponsorunuz sizinle başvuruya gidemeyecek durumda ise o zaman sizin Avusturya seyahatinize sponsor olacağına dair Noter onaylı taahhütname çıkartmanız gerekmekte. Bu taahhütnameyi de Almanca yada İngilizceye tercüme ettirmeniz gerekmekte. Ama çeviriyi notere onaylatmanıza gerek yok, onu yaptırıp sakın ekstra masrafa girmeyin.

Örnek olarak sponsor dilekçelerine bu yazımdan ulaşabilirsiniz.
https://www.necipoguz.com/avusturya-vizesi-gerekli-evraklar-listesi/

Avusturya Vizesi için Gerekli Evraklar 2020

Başvuran kişinin profiline ve başvuru yapılacak vize türüne göre gerekli evrak listesi değişmektedir. Tüm listelere VFS Global’in sayfasından ulaşabilirsiniz.

Unutmayın ki, sizin listedeki tüm evrakları toplayıp sunmanız vizenizin onaylanacağı manasına gelmez. Evraklarınız tam olmasına rağmen konsolosluk sizin Avusturya’dan geri döneceğine ikna olmazsa vize başvurunuzu ret edebilir.

Başvuran kişinin ülkemizdeki profiline göre, listedeki evraklardan fazlasının toplanması gerektiği durumlar olabilir. Eğer sizin daha önce vize başvuru tecrübeniz var ve konuya hakimseniz bunları kestirebilirsiniz. Standart evraklar ile vize alamayacakken, ekstra evraklar ile vize alma ihtimaliniz olabilir. Ama konu ile alakalı tecrübeniz yoksa, normal başvuru prosedürü dışında yapmanız gerekenleri bilmiyorsanız profesyonel destek almanız size fayda sağlayabilir.

Danışmanlık hizmetlerim ile alakalı bana ulaşmak isterseniz buradan yazabilirsiniz.

Ayrıca Avusturya vizesi gerekli evraklar listesi hakkında daha detaylı bilgiye alttaki videomu izleyerek de ulaşabilirsiniz.

Avusturya Vizesi için Gerekli Evraklar – 2020

Avusturya Vizesi Sağlık Sigortası Nedir?

Tüm schengen ülkelerinin vize başvurularında zorunlu bir evraktır seyahat sağlık sigortası. Bu evrakı herhangi bir sigorta firmasından yaptırabilirsiniz. Tüm firmaların bu hizmeti var. O yüzden kendiniz için fiyat alıp en uygun olan yerden yaptırabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken 2 nokta var burada.

1.si poliçenin sadece Avusturya’da değil, tüm schengen ülkelerinde geçerli olduğundan emin olun.

2.si poliçe tarihleri seyahat planınızdaki tarihleri mutlaka kapsamalı. Daha geniş tarihli olabilir fakat, başlangıcı sizin gidiş tarihinizden sonra, bitişi de dönüş tarihinizden önce olamaz.

En uygun fiyatta seyahat sağlık sigortası teklifi almak isterseniz, anlaşmalı olduğum sigorta firmasından sizler için teklif alabilirim. Bunun için benimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

Avusturya Vizesi Seyahat Sağlık Sigortası

Yeşil Pasaportlular Avusturya Vizesi Almalı mı?

Ülkemizde devlet kademesinde belli bir kıdeme ulaşmış kişilere, onların eşlerine ve 25 yaşından küçük öğrenci olan çocuklarına verilen bir pasaport türüdür yeşil pasaport.

Tüm schengen ülkeleri yeşil pasaportlulardan 90 güne kadar yapacakları seyahatler için vize istememektedirler. Fakat bu rahatlıkla istediğiniz ülkeye girebileceğiniz manasına gelmiyor. Avusturya’da pasaport kontrol noktasında ki polislerin sizi ülkeye almama hakları da bulunuyor.

Böyle bir durumla karşılaşmamak için, sanki vize başvurusunda bulunuyormuş gibi gerekli evrakları toplayıp, Avusturya seyahatinizde yanınızda götürmenizi tavsiye ederim. Örneğin öğrenciyseniz öğrenci belgeniz, çalışansanız maaş bordrolarınız ve banka hesaplarınız. Bu tarz evraklar size ülke girişinde sorulabilir.

Ayrıca özellikle ilk defa yurtdışına çıkanlarda geri dönüş biletinizin olmasını öneririm. Aktif seyahat edenlerde bu çok sorun olmuyor ama, ilk defa çıkacaklarda bu konuda sorun çıkarabiliyorlar. O yüzden yeşil pasaportu olup Avusturya’ya seyahat edecek kişilerin bu noktalara dikkat etmeleri gerekir.

Avusturya Vizesi İçin Danışmanlık Almak Zorunda mıyım?

Vize başvurusunda bulunacağınız tüm ülkelere başvuruda bulunurken danışmanlık almak zoruna değilsiniz. Gerekli evrak listesine ulaşabiliyor ve orada ki evrakları hem eksiksiz toplayabiliyor hemde hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini biliyorsanız, başvurunuzu kendiniz tamamlayabilirsiniz.

Fakat yukarıda da bahsettiğim gibi, her kişinin kendine özel hikayesi ve profili oluyor, buna istinaden sunulacak evraklarda ekstra durumlar ortaya çıkabiliyor. Ve bu noktalar da sizin vize almanızı sağlayacak noktalar olabiliyor. Bunları tespit edemeyecek düzeyde iseniz, yani bir vize başvurusu tecrübeniz yok ise danışmanlık almanızı öneririm.

Çünkü eksik yada yanlış evraklar ile yapılan vize başvurularının çoğu olumsuz sonuçlanmakta. Her olumsuz sonuçlanan vize başvurusu da cebimizden çıkan döviz manasına geliyor. Bu da başvurucuya hem maddi hem manevi külfet oluşturuyor.

Bir vize danışmanıyla görüşerek en azından profilinizi değerlendirmesini istemenizi öneririm. Ücretsiz olarak profilinizi değerlendirmemi isterseniz buradaki formu doldurursanız size geri dönüş sağlayabilirim.

Danışmanlık hizmetlerim ile alakalı bana ulaşmak isterseniz buradan bana yazabilirsiniz.

Avusturya Vizesi Fotoğraf Ölçüsü?

Fotoğrafın hangi ölçülerde olacağı, açık ve net şekilde VFS Global’in sayfasında yer almakta. Ayrıca sayfaya ulaşmak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

VFS Global Avusturya Fotoğraf Bilgileri
https://www.vfsglobal.com/austria/turkey/tourism-istanbul.html

Zaten herhangi bir fotoğrafcıya gidip schengen vizesi için dediğinizde size uygun formatta biyometrik foto veriyorlar. Altta o sayfadaki açıklamaları direkt olarak bulabilrisiniz. İsterseniz VFS Global ofisinde de fotoğraf çektirebilirsiniz.

 • Yeni çekilmiş ve benzer olmalıdır (6 aydan daha yeni)
 • Normal fotoğraf kağıdına renkli baskı olmalıdır
 • 35mm genişlik ve 45mm yüksekliğe/çerçeve ölçülerine sahip olmalıdır
 • Fotoğrafı çekilen kişinin yüzü objektife bakmalı ve başı düz olmalıdır; yüzün boyutu çenenin altından alnına kadar 35 mm olmalıdır
 • Fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır
 • Güneş gözlüğü takılmamalıdır
 • Baş açık olmalıdır, dini nedenlerden dolayı takılan başörtüsü hariç
 • Gözlük takılması durumunda: Camlar renkli olmamalı ve camlarda yansıma olmamalıdır; gözlüğün çerçevesi gözleri kapamamalıdır
 • Nötr bir yüz ifadesi ve ağız kapalı olmalıdır