Ankara Anlaşması Vizesi – Tüm Detaylar

Ankara Anlaşması Vizesi – Tüm Detaylar

Ankara Anlaşması Vizesi – Tüm Detaylar

Bu yazımda Ankara Antlaşması vizesi için aklınıza gelebilecek tüm detaylara değinmeye çalıştım. Eğer aklınıza takılan özel bir sorunun cevabını arıyorsanız, telefondaki tarayıcı ayarlarından ”sayfada bul” diyerek aradığınızı yazabilir yada bilgisayardan okuyorsanız Ctrl+F yaparak yine aradığınızı yazıp, sorunuzun cevabına direkt ulaşmaya çalışabilirsiniz.

Ankara Anlaşması Nedir?

 • Ankara antlaşması, 1963’te Türkiye ile Avrupa Birliğinin temelini oluşturan Avrupa Ekonomi Topluluğu ( AET ) arasında imzalanan bir anlaşmadır. Günümüzde Türk vatandaşlarının AET üye ülkelerinde, işyeri açıp ticaret yapabilmelerini sağlayan bir vize türüne dönüşmüştür.
 • O tarihte ki AET üye ülkeleri, Batı Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’du. Bu ülkeler günümüzdeki Avrupa Birliğinin bir nevi çekirdek kadrosunu oluşturuyor. O tarihte İngiltere bu topluluğa dahil değildi.
 • Bu antlaşmanın 41. Maddesinde özet olarak şu belirtiliyor ‘’taraflar birbirlerinin vatandaşlarına ticaret hacimlerini artırmaya yönelik girişimlerde, anlaşmanın imza tarihindeki yasalarını korumak ve bu yasaları diğer ülke vatandaşları için zorlaştırmamakla yükümlüdürler’’.
 • İngiltere 1 Ocak 1973 tarihinde Avrupa Ekonomik Topluluğu’na katıldı. Bu tarihte de 1971 yılında yürürlüğe girmiş göçmenlik yasaları uygulanmaktaydı. O yasalara göre bir yabancı İngiltere’ye geldiğinde iş kurabiliyordu ve bunu gerçekleştirebilmesi için tek yapması gereken dilekçe vermesiydi.
 • Türk vatandaşları için bu dilekçe verme yöntemi aynı şekilde korundu ve zorlaştırılmadı. Şu anda yani 2020 yılında bizim için bu yasalar geçerliliğini devam ettirmekte. Aslında güncel yasalarda bir yabancının İngiltere’de şirket kurabilmesi için, min. 200.000 £ sermaye getirmesi ve min. 2 kişi işe alması vs. vs. gibi birçok şartı bulunmakta.
 • Ama İngiltere 1973 de AET’ye katılarak 1963 de yapılan Ankara antlaşmasına taraf olduğu için Türkiye vatandaşlarına o zamanki göçmenlik yasaları uygulanmakta.
 • Ankara antlaşmasına taraf olan ülkeler arasında daha sonradan AET’ye katılan, İspanya, Portekiz, İsveç, Danimarka gibi birçok Avrupa ülkesi de bulunmaktaydı. Günümüzde AET Avrupa Birliği’ne evrildikten sonra bu anlaşmaya taraf olan ülkelerin tamamı AB’ye katıldı. İçlerinde üye olamayan tek ülke kaldı o da Türkiye idi.
 • Antlaşmanın imzalanma yeri de Ankara olduğu için adı Ankara Antlaşması olarak kullanılmakta. Yukarıda belirttiğim gibi aslında bu antlaşmanın amacı ticari manada mevcut olan yasaları korumaktı.
 • Dolayısıyla Ankara antlaşması bütün AB ülkelerinde geçerli konumda.
 • İngiltere Brexit süreciyle Avrupa Birliğinden ayrılacağı için bu anlaşmaya taraf olmaktan kurtuluyor. 
 • Çok eski yıllarda yukarıda da belirttiğim gibi Türk vatandaşları sadece bir dilekçe vererek İngiltere’de şirket kurabilmekteydi. Günümüzde ise bir dilekçe yeterli olmuyor ve bunun için bir iş planı hazırlıyoruz. Çünkü İngiltere göçmenlik yasasında şu şekilde bir madde var, ‘’Yabancı kişinin İngiltere’de kuracağı iş gerçek ve karlı bir iş olmalıdır’’. Bu madde de değerlendirme yapacak olan memura kabul veya ret yetkisi vermekte. Memurun ‘’ bu dilekçeden işin karlı olup olmayacağını anlayamıyorum, o yüzden kabul etmiyorum’’ diyebilir o yüzden iş planı hazırlamak zorunlu olmamasına rağmen, memuru yapacağımız işin karlı bir iş olduğuna ikna edebilmek için iş planı hazırlıyoruz.

Ankara Anlaşmasına Kimler Başvurabilir?

Başvuran kişilerde aranan herhangi bir cinsiyet, eğitim düzeyi gibi kriterler bulunmamakta. 18 yaşın üzerindeki her Türk vatandaşı vizeye başvuruda bulunabilir. Fakat başvuruda bir kısıtlama olmaması başvuran her kişinin vize alabileceği manasına gelmemekte.

Vize alabilme kriterleri açısından değerlendirdiğimizde, başvurucu kişinin İngiltere’de yapmak istediği iş ile ilgili daha önce herhangi bir eğitiminin ya da çalışma geçmişinin olması beklenmektedir. Bunun sebebi, yukarı da belirttiğim gibi, vize memurunun ret verme yetkisi olduğu için, memuru İngiltere’de yapacak olduğunuz işe kabiliyetinizin olduğunu ve o işte başarılı olacağınıza inandırmanız gerekmekte. Herhangi bir eğitim yada iş tecrübesi olmadan yapılan başvurularda, memurun ikna olmaması gibi bir durumla karşılaşılabilir.

Kısaca birkaç örnek verecek olursa, üniversite mezunu, iş geçmişi çok olmayan biri, eğitim düzeyinden ötürü vize alabilirken, ilkokul mezunu ama işinde usta olan bir zanaatkar eğitim düzeyi düşük olsa da, iş tecrübesinin çok olmasından dolayı vize alabilmekte.

Adım Adım Ankara Anlaşmasına Nasıl Başvurulur?

Günümüzde Ankara Anlaşmasına çok büyük oranda Birleşik Krallık ( İngiltere) için başvurulduğu için bu yazıda da oraya yapılacak başvurular için bilgiler vereceğim.

Birleşik Krallık Devleti 4 farklı ülkeden oluşmakta. Bunlar İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda. Siz hangi ülkede iş yapacak olursanız olun, tek yerden ve tek şekilde Birleşik Krallık vizesi için başvurmanız yeterli olacak. Fakat ülkemizde tüm bölge daha çok İngiltere olarak bilindiği için ilerideki yazılarda da hep İngiltere olarak bahsedeceğim.

Başvuru Adımları

1- Hangi İş Üzerinden Başvuru Yapılacağına Karar Verilmesi

Başvuru sürecinin tamamında sunacağınız evraklarda, orada yapacak olduğunuz işin sizin tarafınızdan başarıyla gerçekleştirileceğini belirteceğiniz için, seçeceğiniz iş kolunun size uyumlu olması gerekmekte. Örneğin Türkiye’de aşcı olan birisinin, elinde boyacılık ile ilgili herhangi bir eğitim yada sertifika olmadan ben oraya gidince boyacılık yapacağım demesi doğru olmayacaktır. O kişi aşcılık ile alakalı bir iş kolu kendine seçmek durumunda.

Yazının ileri bölümünde, örnek olarak hangi iş kollarından başvuruların olduğunu belirteceğim ama, elimizde sadece şu işlerden kabul alınmakta gibi net bir liste yok. Çünkü vize memurları başvuruları değerlendirirken, işin hangi sektörden olduğuna bakmazlar, o işin gerçekten yapılıp yapılamayacağına bakarlar.

Özellikle danışmansız başvuracak kişiler bu konuda biraz problem yaşamakta. Çünkü sizin aklınızdaki işin İngiltere’de geçerli bir iş olup olmayacağını bilemeyebiliyorsunuz. Bunun için orta seviye ve üzeri bir ingilizcenizin olması size fayda sağlayacaktır. Yapmayı düşündüğünüz işin ince detaylarına girmeden önce en azından İngiltere’de geçerli bir iş olup olmadığını kontrol edebilmek için internetten ingilizce arama yapmalısınız.

Size bunu kontrol edebileceğiniz basit bir yol göstereceğim. Diyelim ki siz, aşcılık yada pasta yapımı ile alakalı bir eğitim yada sertfika sahibisiniz, Türkiye’de de bu işi yapıyorsunuz. İngiltere’de bu işin geçerliliğini merak ediyorsunuz. Burada işi biraz daha özele indirmek gerekiyor, ki bu daha sağlıklı sonuç verecektir.

Yaptığınız işlerden birinin de doğum günü pastası yapmak olduğunu düşünelim. ”Doğum günü pastası” kelimesinin ingilizcesi ”Birthday Cake” dir. Google’a girip ”Birthday Cake” yazıp yanına da London yada farklı bir İngiltere şehri ekliyorsunuz. Bu şehri eklemeniz gerekli çünkü, anca o zaman o şehir yada ülkedeki bu hizmeti veren firmalara ulaşabilirsiniz. İngilizce bir çok ülkenin kullandığı bir dil olduğu için farklı ülkelerin sonuçları çıkabilir karşımıza. Google’a ”birthday cake london” yazınca çıkan sonucu aşağıda ekran görüntüsü ile paylaşıyorum.

Şimdi burada kısaca dijital pazarlamaya değinmem gerekli. Görselde de gördüğünüz gibi, google arama sonuçlarında ilk 4 sırayı reklamlar almakta. Bu reklamlar ücretli olarak google’a verilmektedir. Aradığımız kelime olan ”birthday cake london” kelimesi ilgi gören ve insanların devamlı ve yoğun şekilde arama yaptığı bir kelime olduğu için, Londra’da doğum günü pastası yapan firmalar bu kelimede üst sıralarda çıkabilmek için google’a ödeme yapmaktalar. Bu da demek oluyor ki Londra’da doğum günü pastası yapımı işi geçerliliği olan bir iş demektir.

Tabi ki bu tek yöntem değil, sadece konuya hakim olmayan bir kişinin ilk etapta basitçe araştırmasına, nasıl başlayabileceğine dair bir örnek göstermek istedim.

Sizde internet üzerinden, gösterdiğim şekilde yada farklı yollarla araştırma yaparak, İngiltere’de gerçekleştirmeyi düşündüğünüz işin geçerliliği olup olmadığına karar verebilirsiniz.

2- İş Planının Hazırlanması

Ankara antlaşması vizesi başvurusunun en önemli evraklarının başında gelmektedir iş planı. Bu planda, sizin İngiltere’de yapmayı düşündüğünüz işi en ince detaylarına kadar anlatmanız gerekmekte.

Bu detaylar arasında ;

 • Sizin profilinizin bu iş için gerçekten uygun olduğundan,
 • Yapacak olduğunuz işin İngiltere’de gerçekten uygulanabilir bir iş olduğundan,
 • İngiltere’ye gidince, insanların hizmet yada ürün satın almak için neden sizin firmanızı tercih etmeleri gerektiğinden,
 • İşyerinizi kurabilmek için ne kadar sermayeye ihtiyaç duyduğunuzdan,
 • İşletmenizi faaliyete geçirdikten sonra 1 yıl içerisinde yapacak olduğunuz masraflar ve kazançlarınızdan,

bahsetmeniz gerekmekte.

Bunlar özet olarak iş planının sadece ana başlıklarıydı. İngiltere devletinin sitesi olan ve Birleşik krallık ile alakalı tüm resmi bilgilerin yer aldığı www.gov.uk websitesi içerisinde de iş planının yazımı ile ilgili bazı rehber bilgiler var. Bu bilgilere ulaşabileceğiniz linki de buraya bırakıyorum. İncelemenizi tavsiye ederim.

https://www.gov.uk/write-business-plan

Başvuruda sunacak olduğunuz iş planınız yukarıdaki linkte paylaştığım sayfada bulunan tüm bilgileri kapsamalıdır. Maalasef iş planının yetersiz yada başvuru yapan kişiye uygun olmamasından ötürü ret alan bir çok kişi var.

Orta ve üzeri seviyede ingilizceniz varsa, bilgisayar kullanımı, word-excel programlarına hakimseniz, araştırmacı bir yönünüz varsa, iş planınızı kendiniz hazırlamanız mümkün olacaktır. Fakat emek ve zaman isteyen bir iştir. Hele ki çalışan biriyseniz ve boş zamanlarınızda yapacaksanız en az 2-3 haftanızı bu işe ayırmanızı öneririm.

İş planını doğru şekilde hazırlayabileceğinizi düşünmüyor yada bu iş için yeterli vatkiniz yok ise, o zaman iş planı yazım hizmeti veren kişi yada firmalardan bu hizmeti alıp sizin adınıza iş planınızı yazdırabilirsiniz.

İş planı yazımı konusunda desteğe ihtiyaç duyuyorsanız bana iletişim linkinden ulaşabilirsiniz. https://www.necipoguz.com/iletisim/

3- Başvuru Formlarının Doldurulması

Başvuru işlemlerine resmi olarak başlayabilmek için atılması gereken ilk adım online olarak başvuru formlarının doldurulmasıdır. Birleşik Krallık devleti yaklaşık son 10 yıldır başvuru formlarını online ortama taşımıştır. Schengen vizesi gibi elle doldurulan bir form kesinlikle bulunmamakta. Özellikle internet üzerinde çok eski yıllardan kalan gerekli evrak listelerinde o tarz form isimleri bulunmakta fakat bunlar geçerli değil.

Eğer ki başvuruyu tek olarak gerçekleştirmeyecekseniz, yanınızda eşiniz, partneriniz ya da çocuklarınızla birlikte başvuru gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız, başvuru yapacak her birey için tüm online başvuru işlemlerinin ayrı ayrı gerçekleştirilmesi lazım. Bir başvuru formu üzerinden, aile bireyleri de eklenip başvuru tamamlanamıyor.

Bu yüzden başvurularda 2’ye ayrılıyor. Birincisi ana başvuran kişinin başvurusu, ikincisi de başvuran kişiye bağımlı olan aile bireylerinin başvurusu.

a- Ana başvurucu için formun doldurulması

Ankara Antlaşması vizesi başvuru formu aslında İngiltere vize başvuru formları arasında bence en kolayı. Elinizde bilgiler hazırsa, formu tamamlamanız yarım saat bile sürmez.

Başvuru formuna ulaşmak için önce https://www.gov.uk/ adresine gidiyoruz. Oradan sırasıyla şu adımları izliyoruz. ;
– Visas and Immigration
– Work in the UK
– Turkish Business Person
– Apply ve Apply online

Tabi ki ben sizin sayfaya gidip burada ki adımları bulmanızı istemeyeceğim. Direkt olarak başvuru linkini aşağıya bırakıyorum. 

Tabi ki ben sizin sayfaya gidip burada ki adımları bulmanızı istemeyeceğim. Direkt olarak başvuru linkini aşağıya bırakıyorum. 

Ankara Antlaşması Vize Başvuru Formu Linki
https://visas-immigration.service.gov.uk/apply-visa-type/funnel

Açtığınız linkte alttaki gibi bir ekran çıkacak karşınıza. Orada ”Other Work Visas” bölümünü tıklıyoruz. Çünkü Turkish Businessperson vize kategorisi o bölüm altında.

O bölümü seçip ”Next”e tıkladıktan sonra başvuru formunu başlatmış oluyoruz. Gelen ingilizce sorulara doğru ve eksiksiz şekilde cevap vermeniz önemli. Başvuru formunda vereceğiniz bilgiler ile başvuruda sunacağınız evrakların örtüşmemesi durumunda problem yaşama ihtimaliniz olabilir. O yüzden dikkatli olmanızı öneririm.

Ana başvurucu için başvuru formunun nasıl doldurulacağı ile alakalı detaylı olarak çektiğim videoya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

Ankara Anlaşması Ana Başvurucu Vize Formu Nasıl Doldurulur?
https://www.youtube.com/watch?v=76uEVFr8Ujg&t=1495s

https://www.youtube.com/watch?v=76uEVFr8Ujg&t=1495s

b- Dependant ( Bağımlı ) Aile Bireyleri için Başvuru Formu

Bu başvuru formu da aslında tamamen aynı mantıkta başlanıyor. Yukarıda belirttiğim linkten yine giriş yapıyoruz. Fakat bu sefer seçerken ”Other Work Visas”ı seçmiyoruz onun yerine ilk sırada bulunan ”Join or Accompany a family member” bölümüne tıklıyoruz. Bu Türkçe’de aile bireyine katılın yada eşlik edin demek. Bunun da görselini aşağıda bulabilirsiniz.

Not: Aile bireyleri ile beraber başvuru yapmak zorunda değilsiniz. İsterseniz bireysel olarak başvuru yapıp aile bireylerinizi sonradan da yanınıza almak için ileri bir tarihte başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 

Tabi ki bu başvuru formunun nasıl doldurulacağı ile alakalı da videom var.  Ona da aşağıdak linkten ulaşabilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=3Rhoqz6WYx8&t=295s

https://www.youtube.com/watch?v=3Rhoqz6WYx8&t=295s

4- Vize Başvuru Merkezinden Randevu Alınması

Burada vize başvurusunun sürecinden bahsedeyim kısaca. Siz formu doldurduktan sonra, başvuruyu gerçekleştirmek istediğiniz vize başvuru merkezinden randevu alıyorsunuz, sonrasında eğer isterseniz evrakları online olarak sisteme yüklüyorsunuz ve vize başvuru merkezine randevu aldığınız tarihte gidip parmak izi ve fotoğraf çekimini gerçekleştirip, pasaportunuzu teslim ederek başvuruyu tamamlamış oluyorsunuz. Evrakları online yüklemek yerine elinizde fiziksel olarak götürüp vize başvuru merkezinde taramalarını isteyebilirsiniz fakat bu ücretli, bunun detayına ileride gireceğim.

Diyelim siz başvurunuzu tamamladınız, dosyalarınız yetkili mercilerin önüne gitti ve değerlendirme başladı. Bu yetkili merci Türkiye’deki İngiltere büyükelçiliği yada konsolosluğu değil, başvuruyu gerçekleştirdiğiniz TLS Contact firması da değil. Başvurular İngiltere’nin Sheffield şehrinde bulunan home office’de değerlendiriliyor. Birleşik krallıktüm dünyadan kendilerine gelen başvuruları orada değerlendiriyor. En son okuduğum bir açıklamada yılda 3 milyondan fazla başvuru değerlendirdiklerini söylemişlerdi.

Home office içerisinde Türkiye birimi var, o birim bizim başvuruları değerlendiriyor.

Birleşik krallık devleti Türkiye’deki başvuruların kabul edilmesi işini TLS Contact adlı firmaya vermiştir. Ülkemizde işlemleri bu firma üzerinden tamamlıyoruz. Fakat bu firma bir danışman firma değildir, size başvurunuz hakkında fikir vermez yada yönlendirme yapmazlar zaten telefon yada e-mail ile ulaşmakta pek mümkün değil.

TLS Contact firması sadece sizin parmak izinizi ve fotoğrafınızı alıp başvurunuzu tamamlar ve İngiltere’deki home office’e online olarak başvurunuzu gönderir. Eğer başvuruda sunacağınız evrakları dijital olarak değilde fiziksel olarak götürmek isterseniz birde bu evrakların taranıp sisteme yükleme işlemlerini gerçekleştirirler. Ayrıca başvurunuz sonuçlandığında pasaportunuzu size ulaştırmakla yetkililer.

Ülkemizde 7 farklı ilde vize başvuru merkezi bulunmakta. Bu şehirler, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep, Antalya ve Adana’dır.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Gaziantep şehirlerinde ki vize başvuru merkezlerinin kendilerine ait bir ofisleri var. O yüzden bu vize başvuru merkezlerinde normal şartlarda haftanın 5 günü işlem yapılıyor. Bu yazıyı hazırladığım zaman, pandemi dönemini yaşıyoruz, Mart 2020’de kapanan vize başvuru merkezleri 23 Haziran 2020’de açıldı fakat eskisi gibi haftada 5 gün değil sadece 3 gün açıklar. Bunlarda salı-çarşamba-perşembe günleri. Bu günlerde hem randevu alıp başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz hem de başvurunuz sonuçlandı ise pasaportunuzu teslim alabiliyorsunuz.

Adana ve Antalya şehirlerinde ise TLS Contact’a ait bir ofis bulunmuyor. Her 2 şehirde de o illerin Ticaret odalarının binalarında bir yer kiralamış durumdalar ve hizmetlerini oradan veriyorlar. Bu yüzden çalışanlar her gün orada değil sadece haftanın 1 günü hizmet veriyorlar. Bu Antalya’da perşembe günü, Adana’da ise çarşamba günü. O yüzden bu başvuru merkezlerinden randevu almak istediğinizde diğer merkezlere göre daha ileri bir tarihte randevu yeri bulabilmeniz muhtemel.

Randevu almadan önce bilmeniz gereken en önemli konu da İzmir, Adana ve Antalya vize başvuru merkezlerindeki ekstra ücret. Bu 3 vize başvuru merkezinde her bir başvuru için +55£ ücret alınmakta. Ankara antlaşması vize başvurusu ücretsiz fakat bu merkezlerde vize türüne bakılmaksızın bu ücret alınmakta. Adana ve Antalya’ya personel hususi geliyor diye alıyorlar diye düşünüyorum fakat İzmir’de neden olduğu ile alakalı bir fikrim yok.

Bu ücretten dolayı özellikle aile başvurularında kişiler diğer vize başvuru merkezlerini tercih edebiliyor. Diğer 4 vize başvuru merkezinde bu ekstra ücret ödemesi olmuyor. Randevu almadan önce bu durumu da göz önünde bulundurup ona göre hareket etmenizi öneririm.

Randevu alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu ise, ne tür randevu alacağınızdır. Sistemde 2 farklı randevu sistemi bulunmakta, bir tanesi assisted service, diğeri de self service.

2018 Kasım itibariyle İngiltere vize başvurularında tam online sistem geçildi. Eskiden başvuru merkezine evraklarımızı götürüp orada teslim ediyorduk şimdi ise size 2 seçenek veriyorlar bunun için. 1.si siz topladığınız evrakları taratıp, pdf haline getirerek başvuru sistemine online olarak yüklüyorsunuz. Bu işlemi kendiniz tamamladığınız için buna ”Self Servide” deniyor. 2.si ise topladığınız evrakları fiziksel olarak başvuru merkezine götürüyor ve oradaki yetkililerin tarama yaparak başvuru sistemine yüklemesini talep ediyorsunuz. Başvuru merkezinde taratma işleminin 210 TL ücreti var ayrıca, bu ücreti başvuruya gidince ödüyorsunuz. Bunda yetkililer size yardım ettiği için bu tür randevuya ”Assisted Service” denmekte. Evrakları kendizin yüklediği sistem ise tamamen ücretsiz.

Ben şiddetle ”Self Service” seçerek evrakları kendinizin yüklemesi gerektiğini tavsiye ediyorum. Assisted service seçince oluşabilecek bir olumsuzluk ile ilgili detaylı bir video içeriğim var, aşağıdan ulaşabilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=z9mdVBR6DtU&t=5s

Bu detayları aktardıktan sonra gelelim nasıl randevu alacağınıza. 

Bununla alakalı çok detaylı bir videom var kanalımda, buraya yazarak açıklamaktansa aşamaları adım adım göstererek anlattığım videyou izlemeniz daha sağlıklı olacak. Orada anlamadığınız yada randevu alırken takıldığınız yerler olursa yorum bölümüne sorularınızı yazabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=qgWuhHo2Cqc

5- Gerekli Evrakların Hazırlanması

İngiltere’nin tüm vize türlerinde şöyle bir durum var. Daha önce schengen vize başvurusu yaptıysanız bilirsiniz, o ülkelerde sıra ile hangi evrakları istedikleriniz madde madde yazarlar ve onlardan biri eksik olduğunda başvurunuzun olumsuz sonuçlanma ihtimali yüksek olur.

Fakat İngiltere’de böyle bir durum söz konusu değil. Siz isterseniz hiç bir evrak sunmadan sadece pasaport ile bile başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. ( Tabi ki böyle yapmayın  )

Her başvuru için başvuru formu tamamlanınca sistem en sonda size ”Checklist” diye bir evrak verir. Bu evrak içerisinde başvuru için en tarz dökümanlar toplamanız size bildirir. Burada genel başlıklardan bahsedilir ve sizin vize memurunu oradaki başlıklara uygun evraklarla ikna etmeniz beklenir. Hangi tür evraklar ile ikna edeceğiniz de tamamen size kalmıştır.

Alttaki ekran görüntüsünde Ankara Anlaşması vize başvurusu için ana başvuranın kontrol listesi bulunmaktadır.

Ankara Antlaşması Başvuran Kişi İçin Gerekli Evrak Listesi

Alttaki ekran görüntüsünde Ankara Anlaşması vize başvurusu için başvuran kişinin eşinin kontrol listesi bulunmaktadır.

Ankara Antlaşması Başvuran Kişinin Eşi İçin Gerekli Evrak Listesi

Alttaki ekran görüntüsünde Ankara Anlaşması vize başvurusu için başvuran kişinin çocuğunun kontrol listesi bulunmaktadır.

Ankara Antlaşması Başvuran Kişinin Çocuğu İçin Gerekli Evrak Listesi

Buradaki tüm maddeleri, şimdiye kadar onay aldığımız başvurularda kullandığımız örnek evraklarla detaylı olarak anlattığım videoya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Belki şu anda kafanızda birşey canlanmamış olabilir ama, izledikten sonra konuya hakim olacağınıza eminim.

https://www.youtube.com/watch?v=Y8b9dn0tu38&t=43s

6- Toplanan Evrakların Hazırlanması ve Başvuru Sistemine Yüklenmesi

Bu işlemi randevu aşamasında bahsettiğim ”Self Service”i seçerseniz gerçekleştirmeniz gerekecek.

Peki başlıkta neden ”hazırlanması” diye de bir bölüm koydum, neden sadece yüklenmesi değil.

Topladığınız tüm evrakları dijital olarak taratarak bilgisayar ortamında PDF haline getirdiğinizi varsayıyorum, siz bunlar üzerinden herhangi bir düzenleme, sınıflandırma, kesme-biçme gibi işlemler yapmadan direkt olarak koyarsanız, başvurunuza bakacak olan memurun işini zorlaştırmış olursunuz. Buradaki en önemli konu dosyaya bakacak memura konfor sağlamak.

Nedir bu? Örneğin finansal evraklarınızdan olan banka hesap hareketlerini, her hesap tek bir dosyada olacak şekilde koymanızı öneririm. Siz arka arkaya TL ve Sterlin hesabı koyarsanız, memur bunun 2 farklı hesap olduğunu kaçırıp, sadece son sayfadaki bakiyeye bakar ve onun üzerinden işlem yapar, üst taraftaki hesabı görmez.

Ya da, koyduğunuz evrakların okunurluğu düşükse, karakterleri seçmekte problem yaşanacak gibiyse buı da sizin için büyük bir dezavantaj, çünkü memur onu okumak için kendini zorlamak zorunda değil, okuyamadım diyerek eksik evrak olarak algılar ve bu da başvurunuzu olumsuz etkiler.

Bu sebeplerden dolayı, sizin hazırladığınız evrakların harika bir düzende olması, yapacağınız açıklamaların memurun kafasında soru işareti bırakmaması gerekir. Tekrar edeceğim fakat en önemli konu burası, memurun işini ne kadar kolaylaştırırsanız o kadar sizin faydanıza olur.

Bazı ret alan dosyaları incelediğimde, başvurunun özensiz hazırlanmış ve bakan kişiye evrakları anlaması için ortama sağlanmamaış şekilde olduğunu görüyorum. Bu dosyalara verdiğiniz önem de başvuru sonucuna son derece etkilidir. Tabiri caizse baştan savma şekilde düzenleme yapar ve ”memur da anlar canım işte orada yazıyor” mantığında ilerlerseniz işiniz çok zor olur. Aslında doğru düzenleme ile onay alacak dosyanız, yanlış düzenleme yapıldığı için ret alabilir.

Bu şekilde hazırladığınız evrakların sisteme nasıl yükleneceğine dair teknik olarak detaylıca anlattığım videoma da aşağıdan ulaşabilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=8GMdWRLXn78

7 – Başvuru Merkezine Gidip Başvuruyu Tamamlamak

Evrakları da yüklediğinize göre artık başvuruyu tamamlamaya hazırsınız demektir. Randevu aldığınız gün ve saatte seçmiş olduğunuz vize başvuru merkezine giderek, orada yapılması gereken işlemleri yapıyorsunuz. Bunlarda parmak izi verilmesi, fotoğraf çekilmesi, pasaport teslimi.

Vize başvuru merkezi olan TLS Contact’ın Türkiye sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. https://pos.tlscontact.com/turkey

Her şehirin içine girdiğinizde adresleri ve çalışma saatleri yazmakta.

Bana en çok gelen sorulardan biri, başvuru sırasında bizi mülakata tutarlar mı. Yukarıda da belirttiğim gibi sizin başvuru yaptığınız yer başvuruları almakla yetkilendirilmiş bir firma, konsolosluk yada karar merci değil, o yüzden size başvurunuz ile alakalı herhangi bir soru sorulmaz. Evraklarınıza bakarlar ve eksik birşey yoksa başvurunuzu alırlar.

Evrak demişken, siz zaten tüm dosyalarınızı online yüklediğiniz için başvuru merkezine elinizde 3 kağıt ve pasaport ile gidiyorsunuz.

Nedir bu 3 evrak?
1- Vize Başvuru Formu
2- Randevu Evrakı
3- Dosyaların sisteme yüklendiğini gösteren evrak
Bunları ve pasaportu başvuruya götürmeniz yeterli oluyor.

8- Sonucu Beklemek

Vize başvurularının en kolay ve en zor bölümüdür burası. 

Siz başvuruyu tamamladığınız için artık başvurunuz ile alakalı yapacak birşeyiniz kalmıyor burada. Yetkili mercilerin başvurunuzu değerlendirip sonuçlandırmasını beklemek durumundayız. 2019-2020 yıllarında Ankara anlaşmasının ortalama sonuçlanma süresi 1 – 1,5 ay arasında. Bazı münferit başvurular daha da uzayabiliyor.

Resmi olarak maksimum değerlendirme süresi 60 iş günü. Eğer 60 iş gününde sonucunuz gelmez ise o zaman hem gov.uk üzerinden mail göndermenizi tavsiye ederim. ( Bu mail ücretlidir, 5£ civarında bir ücreti var) hem de TLS Contact başvuru portalınız üzerinde bizle iletişime geçin bölümü var oradan da ingilizce mesaj yazmanızı tavsiye ederim. Olası bir gecikme de bunlar dışında pek yapılabilecek birşey yok aslında. Belki vize başvuru merkezine gidip kapıda durumunuzu anlatıp içeri bir dilekçe vermeye çalışabilirsiniz.

Ayrıca TLS contact portalında başvurunuzun hangi aşamada olduğunu gösteren bir bölüm var oradan da başvuru takibini yapabilirsiniz. Onunla alakalı da video içeriğime aşağıdan ulaşabilirsiniz. Devamlı orayı kontrol etmek zorunda değilsiniz çünkü, başvurunuz sonuçlanıp pasaportunuz başvuru merkezinde hazır olduğunda yada adresinize postalandığında sizin başvuruda kullandığınız mail adresine bilgilendirme maili geliyor. Oradan da sonuçlandığını öğrenebiliyorsunuz.
https://www.youtube.com/watch?v=Z6Alr_U2zM8&t=27s

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını temenni ediyorum. Sonucunuzu alınca bana da haber verirseniz sevinirim. 

İletişim için
https://www.necipoguz.com/iletisim/

Ankara Antlaşması Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1- Ankara Anlaşması Vizesine Kimler Başvurabilir?

18 yaşını doldurmuş tüm Türk vatandaşları bu vize türüne başvurabilir. Başvuruyu gerçekleştirmek için pasaportunuzun olması yeterlidir. Diğer sunacağınız tüm belgeler başvurunuzu desteklemek ve olumlu sonuç alabilmek için sunulur.

Herhangi bir işte çalışma zorunluluğu yada işyeri sahibi olma zorunluluğu yoktur.

2- Vize Alabilmem İçin Hangi Şartları Sağlamam Gerekli?

Bu vize türü ile İngiltere’de iş kuracağınız için, orada yapmak istediğiniz iş ile ilgili daha önce Türkiye’de tecrübenizin olması ve bunu belgelendirmeniz beklenir. Onay alabilmek için gerekli şartların başında bu gelir. Diğer şartlarla birlikte sıralayacak olursak toplam 3 şart vardır sağlanması gereken.

 • İş Planı ( yapmayı planladığınız işin detaylı projeksiyonu )
 • Yetkinlik ( yapmayı planladğığınız iş ile ilgili yetkinliğiniz )
 • Sermaye ( yapmayı planladığınız işi kuracak kadar sermayenizin olması )

3- Bu vize ile İngiltere’de sigortalı – maaşlı işe girebilir miyim?

HAYIR. Bu konu en çok karıştırılan konulardan biri. Bu vize türü size İngiltere’de çalışma izni vermez. Çalışma izni istediğiniz bir işyerinde tam zamanlı sigortalı işe girebilmenizi sağlayan bir statüdür, bu vize türünde ise böyle bir durum yoktur. İngiltere’ye gittiğinizde muhasebeci tutup, şirketinizi kurup, ticaret yapmak, hizmet vermek ve bunların karşılığında fatura kesmeniz zorunldur. Bunlar yapılmadığı takdirde, uzatma başvurusundan olumlu sonuç almanız pek mümkün olmayacaktır.

4- Başvuruyu hangi ülkeden yapmalıyım?

Bu vize türü için başvuruyu Birleşik krallık vize başvuru merkezi olan herhangi bir ülkeden yapabilirsiniz.

Türkiye’de ikamet ediyorsanız online başvuruları tamamlayarak TLS Contact vize başvuru merkezinde başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Herhangi bir vize ile İngiltere’de bulunuyorsanız orada da bu vize başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz. Değerlendirme açısından İngiltere’den ya da Türkiye’den yapılan başvurularda farklılık söz konusu değildir.

Bu 2 ülkeden farklı bir ülkede ikamet ediyorsanız, bulunduğunuz ülkede İngiltere vize başvuru merkezi var ise ve oranın oturum iznine sahipseniz, başvuruyu o ülkeden de yapabilirsiniz.

Tüm başvuruların değerlendirmeleri İngiltere’deki Home Office’de gerçekleştirilmektedir, başvurduğunuz ülkenin konsolosluğunda değil.

5- Başvuru yapabilmek için İngilizce şartı var mı?

Vize başvurusunda bulunrken ve onaylanma durumunda herhangi bir ingilizce seviyesi talep edilmemektedir. Fakat İngiltere’de şirket kurmayı düşündüğünüz için orada işinizi idame ettirebilecek kadar İngilizce’nizin olmasını tavsiye ederim. Farklı bir ülkede farklı bir macera dil olmadan kolay olmayacaktır.

6- Vize aldıktan sonra ne kadar UK’de kalabiliyoruz ve vatandaşlık ne zaman alabiliyoruz?

Vizeyi aldığınız takdirde ilk etapta size 1 yıllık oturum izni veriliyor. Bu oturum kartını İngiltere’ye girdikten sonra alıyorsunuz. Bu 1 yılın sonunda yıl içerisinde yaptığınız işlemle, kestiğiniz faturalar, ödediğiniz vergiler ile birlikte uzatma başvurusunda bulunuyorsunuz. Eğer uzatma başvurunuz olumlu sonuçlanacak olursa size bu sefer 3 yıllık oturum izni verilmekte.

3 yıllık oturumunuz bitince aynı işlemler tekrar gerçekleştirilerek yine uzatmaya başvuruluyor ve yine 3 yıllık oturum izni veriliyor.

 1. 3 yıllık oturumun ilk yılı bitince siz toplamda 5 yıldır İngiltere’de bulunmuş oluyorsunuz. Bu 5 yıl size kalıcı oturum iznine başvurma hakkı veriyor. Başvurduktan sonra olumlu sonuçlanırsa kalıcı oturumunuzu alabiliyorsunuz.
 2. 3 yıllık oturum izninizin 2. yılı bitince toplamda 6 yıldır İngiltere’de bulunmuş oluyorsunuz ve bu sefer vatandaşlığa başvurma hakkınız oluyor. Yani vatandaşlık konusu 6. yılı bitirdiğinizde gündeme geliyor.

7- Ankara Antlaşması kapsamında ailemi ve çocuklarımı götürebilir miyim?

Vize başvurusunda bulunan kişinin, eşi yada 2 yıldan fazladır beraber yaşadığı evlilik dışı partneri ve 21 yaş altı çocukları anlaşma kapsamında başvuran ile beraber bağımlı vizesine başvurabiliyor. Başvuran kişinin vizesi onaylanır ise otomatik olarak kendisine bağımlı olan kişilerin başvuruları da onaylanıyor.

Ayrıca başvuran kişinin bakmakla yükümlü olduğu kimseler varsa, bu yaşlı anne babası da olabilir. Bu kişilerin gerçekten kendisine bağımlı olduğunu kanıtlayabilirse bu kişiler içinde başvuru yapılabilmekte.

Unutmayın ki aile bireylerinizi sayısı ne kadar artarsa, sizin başvuruda göstermeniz gereken sermaye de o kadar artacaktır. Çünkü İngiltere’ye gittiğinizde yapmanız gereken yaşam masraflarınız da tek gitmeye göre yükselmiş olacak. 1 yıl sonundaki uzatma başvurusunda onay alabilmek için de orada kazandığınız rakamlar yine ailenizin tamamını geçindirmeye yetecek kadar olmalı.

8- İngilizcem yok, bu vize başvurusu yapmama engel mi?

Ankara anlaşması vize başvurusunda ingilizce şartı aranmamakta fakat ingilizce bildiğinizi belgeleyebiliyorsanız, başvurunuz değerlendirilirken bu size pozitif katkı sağlayacaktır.

Evet başvuru için ingilizce şartı aranmıyor fakat İngiltere’ye gittikten sonra hem işinizi yürütebilmeniz için hem de oradaki sosyal hayata kısa sürede uyum sağlamanız için en az orta ve üzeri seviyede ingilizcenizin olması faydalı olacaktır. Siz başvuru yapmaya karar verdikten sonra, vizenizi alana kadar ortalama 1,5-2 ay süre geçiyor, size önerim bu bekleme süresinde elinizden geldiğince ingilizcenizi ilerletmeye çalışın.

9 – Başvuruda bir sermaye göstermemiz gerekiyormuş sanırım, o konuyu biraz açar mısınız kafamı karıştırdı benim?

En başta da belirttiğim gibi, bu bir iş kurma vizesidir, o yüzden yaptığınız vize başvurusunda ben Birleşik Krallık’a gidip orada işletmemi açacağım diyorsunuz. Siz evden çalışarak mobil şekilde hizmet verecek olsanız bile belli başlı bazı giderleriniz olacak. Bunlar işletmeniz için alacak olduğunuz materyaller ve işletme kurulumu, muhasebe masrafları gibi giderlerinizdir.

Bu masrafların yanında ayrıca İngiltere’ye gittikten sonra ilk etapta yapacak olduğunuz yaşam masraflarınız olacak. Bunlar ev kirası, ulaşım ve yeme-içme giderleri gibi.

Vize başvurusundaki memurlar size onay vermeden önce, bu yapacak olduğunuz masrafları karşılayacak maddi gücünüzün olduğunu görmek mecburiyetindeler. Ben bir gideyim orada kazanırım ve bu masrafları karşılarım deme imkanımız yok.

Tüm bu sebeplerden başvuracak olan kişinin banka hesabında bu maliyetleri karşılayacak kadar yeterli nakit bulunmak zorundadır. Yeterli naktiniz yoksa o zaman bütçe eksikliğinden ret alırsınız.

Peki en az ne kadar sermayem olmalı? Bu sorunun cevabı da kişinin sunacağı iş planına ve sizinle birlikte başvuru yapmayı düşündüğünüz aile bireyi sayısına göre değişmekte. Kimi işte 5.000£ sermaye yetecekken kimi işte 50.000£ sermaye yeterli gelmeyebilir.

Ama genelleme yapacak olursak, home office çalışacak yani dükkan tutmayacak ve yalnız başvuru yapacak bir kişi için min. 5.000£ sermaye göstermenizi tavsiye ederim. Her aile bireyi içinde ortalama 2.000£ ekleyebilirsiniz. Örneğin eş ve 2 çocuğu olan biri 10-11bin£ civarlarında sermaye göstermesi faydalı olacaktır.

Unutmayın verdiğim bu rakamlar genel olarak ofis-dükkan kiralamadan işlerini mobil ve online olarak yürütecek kişiler için, sizin iş kolunuza ve almanız gereken ekipmanlara göre bu rakamlar çok değişkenlik gösterebilir.

10 – Sermaye gösterimi için araç satışı falan yapıyorlarmış o konu nedir?

Siz yukarıda bahsettiğim sermayeyi gösterirken o paranın tamamen size ait ve sizin kontrolünüzde olduğunu belgelemeniz lazım. Başvuruda sizden hesabınızın son 6 aylık hesap hareketleri isteniyor. Sermaye olarak belirteceğiniz para sizin hesabınızda 6 aydan fazla bir süredir duruyorsa onu pek açıklamaya gerek kalmıyor, o para sizin olarak kabul görüyor büyük çoğunlukla.

Fakat sermaye olarak göstereceğiniz para hesabınıza kısa bir süre önce girdiyse o zaman o paranın nereden geldiğini belgelemeniz gerekiyor. Öyle bir transfer olması durumunda herhangi bir açıklama yapmazsanız paranın sizin olmadığına, göstermelik olduğuna kanaat getirebilirler ve başvurunuz olumsuz sonuçlanır.

6 aydır hazırda paranız yok diyelim. Bu sermayeyi sahibi olduğunuz değerli varlıkları satarak da gösterebilirsiniz. Bunlar, araç, fiziksel altın, gayrimenkul olabilir. Hangisi olursa olsun bunların satışını gerçekleştirecek olursanız hem satış belgelerini hemde sattığınız kişiden size yapılan havale / EFT belgelerini başvuruya eklemeniz gerekiyor. Bu belgelerde satışı gerçekleştirdiğinizin kanıtı oluyor.

Sizin aklınıza takılan başka soru varsa lütfen youtube yada instagram’dan yorum olarak yazın, sonrasında cevapları bu dökümana ekleyeceğim ve devamlı güncelleyeceğim bu dökümanı.